فناوری‌های پوشیدنی

فناوری پوشیدنی حضور فزاینده ای در سایت های ساخت و ساز در سراسر جهان دارد زیرا پتانسیل خود را برای ارتقای سلامت، ایمنی، اتصال، بهره وری و دقت نشان می دهد.

طبق گزارش اتاق بازرگانی ایالات متحده، تنها 6 درصد از پیمانکاران در سال 2018 از پوشیدنی ها در سایت های ساخت و ساز استفاده می کردند، اما انتظار می رود این تعداد تا سال 2022 به 23 درصد افزایش یابد – با فناوری های پوشیدنی مانند حسگرها که انتظار می رود بیشترین رشد را داشته باشد. این گزارش همچنین بیان می‌کند که به طور کلی، پیمانکاران فناوری‌های پوشیدنی را به عنوان یکی از راه‌های برتر برای بهبود ایمنی (83%)، مدیریت نیروی کار (56%) و بهره‌وری (36%) می‌دانند. |

سرمایه گذاری در فناوری

پوشیدنی‌ها به راه‌حل‌های محبوبی برای افزایش سلامت و ایمنی در محل تبدیل شده‌اند و تعدادی از سیستم‌های نظارتی کارمندان برای برآورده کردن این خواسته‌ها به بازار معرفی شده‌اند. سیستم هشدار سقوط و تخلیه اضطراری Spot-R از Triax Technologies بر حرکات کارکنان نظارت می کند تا در صورت تغییر سریع ارتفاع دستگاه که نشان دهنده سقوط است، به پرسنل ایمنی هشدار دهد. برچسب‌های Scan-Link RFID مکان کارکنان را نظارت می‌کنند و اپراتورهای تجهیزات کارمندان پشت دستگاه را هشدار می‌دهند.

برخی از ساعت های هوشمند لرزش را تشخیص می دهند. این فناوری برای نظارت بر عواقب ناشی از استفاده طولانی مدت از تجهیزات برق به بدن استفاده می شود. هشدارها به کاربر نهایی می‌گویند زمانی که استفاده از ابزار برقی از آنچه بدن می‌تواند به طور ایمن انجام دهد بیشتر است، و این برای جلوگیری از سندرم لرزش دست و بازو (HAVS) است.

همچنین کلاه‌های هوشمندی وجود دارند که چندین عنصر بهداشتی مانند خستگی، ضربان قلب و استرس را کنترل می‌کنند، بنابراین کارگران و مدیریت می‌توانند فعالیت‌های کارگران را به گونه‌ای تغییر دهند که سلامت کارکنان و ایمنی و بهره‌وری محل کار را ارتقا دهند.

با همه پوشیدنی‌های موجود در صنعت، داده‌های فراوانی ارائه می‌شود و در حالی که دانستن چگونگی وقوع یک حادثه مفید است، توجه به نقشی که ابزارهای پوشیدنی می‌توانند در پیشگیری از حوادث آینده داشته باشند نیز مهم است. جاناتان فاوا، رئیس Scan-Link Technologies، می‌گوید که می‌توان گفت که استفاده از داده‌های تاریخی برای یادگیری چگونگی اتفاقات اولین گام برای ارتقای ایمنی در محل کار است.

فاوا می گوید: «فقط یاد گرفتن چگونگی وقوع تصادفات کافی نیست. گام بعدی تجزیه و تحلیل داده ها برای جلوگیری از وقوع حوادث است. با تمام ردیابی‌های کارمندان که توسط سیستم Scan-Link انتخاب می‌شوند، مدیران می‌توانند «نقاط داغ» را که ماشین‌ها افراد را بیشتر شناسایی می‌کنند، شناسایی کنند.

با استفاده از این داده‌ها، مشتریان می‌توانند مناطقی را که احتمال وقوع حادثه در آن‌ها بیشتر است، شناسایی کنند. سپس، مشتریان می توانند با جابجایی محل مصالح، تصمیماتی اتخاذ کنند که خطر وقوع حادثه را کاهش دهد، بنابراین کارگران مجبور نباشند در محل کار ماشین راه بروند یا با نصب علائم هشدار دهنده به کارکنان مناطق پرخطر.

راه حل های متغیر

فناوری پوشیدنی این پتانسیل را دارد که نحوه نگاه و برخورد ما با سلامت و ایمنی در سایت‌های ساختمانی را تغییر دهد. کارهای بسیار کثیف، دشوار و گاهی خطرناک را می توان با استفاده از هوش مصنوعی (AI) کاهش داد.

Jonas Svanholm، مدیر عامل و بنیانگذار Swanholm Technology، معتقد است که ابزارهای پوشیدنی هوش مصنوعی این پتانسیل را دارند که به شرکت‌ها راه‌حل‌های متغیری را متناسب با نیازهایشان ارائه دهند و می‌توانند فراتر از یک استفاده باشند. این شرکت اخیراً با جلیقه ایمنی متصل وارد بازار پوشیدنی شده است. این محصول دارای دو جزء اصلی است – یک فناوری هوش مصنوعی و بلوتوث با کنترل حرکت – که جلیقه را به یک برنامه در تلفن شما متصل می کند که در آن مخاطبین اضطراری خود را تنظیم می کنید.

هوش مصنوعی با تشخیص حرکت فرد، جلیقه را قادر می‌سازد هنگام خروج از کابین خودروی کاری مانند بیل مکانیکی یا لودر چرخدار روشن شود.

Svanholm می گوید: «مردم بسیار مشتاق هستند که این اتصال را داشته باشند. آنها چیزی دارند که می تواند به آنها در انجام کار کمک کند. من فکر می کنم که ابزارهای پوشیدنی به همین دلیل قابلیت استفاده بهتری دارند. ما سعی کرده‌ایم جلیقه را تا حد امکان انعطاف‌پذیر کنیم تا پتانسیل اضافه کردن حسگرهای مختلف را در آینده به ما بدهد و بلوتوث و هوش مصنوعی این امکان را به ما بدهد.

Kyle Hubregtse، مدیرعامل شرکت نظارت بر ایمنی نهایی Kenzen، با Svanholm موافق است که چگونه ابزارهای پوشیدنی می‌توانند توانایی کارگران را برای انجام ایمن کارشان بهبود بخشند، اما همچنین می‌گوید که پتانسیلی برای چنین فناوری وجود دارد که فراتر از ایمنی باشد.

Kenzen سیستم گرمایی بدن را راه اندازی کرده است که از نظارت فیزیولوژیکی برای جلوگیری از آسیب گرما و مرگ در بین کارگران استفاده می کند. سیستم پایش گرمای کارگر در زمان واقعی از یک سیستم نرم‌افزاری به‌عنوان سرویس (SaaS) مبتنی بر ابر استفاده می‌کند که شامل یک دستگاه پوشیدنی است که توسط کارگران بر روی بازوهای خود استفاده می‌شود و به کارگر و سرپرست آن‌ها در صورت بالا بودن دمای مرکزی بدن هشدار می‌دهد.

هوبرگتسه می‌گوید: «تلاش برای جلوگیری از آسیب و مرگ در محل تمرکز شماره یک است، اما همچنین در مورد بهبود توانایی انجام کار است. «اگر بتوانید قبل از اینکه بیش از حد گرم یا بیش از حد به خودتان فشار بیاورید، تعدیل کنید و خودتان را متوقف کنید آنگاه می توانید کار بهتری انجام دهید. این به نوبه خود روحیه شما را برای بهبود تشویق می کند و نحوه کار شما با دیگران افزایش می یابد.

هوبرگتسه می‌گوید که راه‌های زیادی برای بهبود بهره‌وری در برنامه‌های کاری و استراحت و کاهش خطرات مرتبط با کار در زمان‌های گرم در محل ساخت‌وساز در طول روز وجود دارد. “این به بهبود سلامت کلی کارگران کمک می کند، بنابراین آنها قادر به تعدیل متفاوت هستند. آنها می توانند بدن خود را بر اساس داده ها و بینش هایی که ما به آنها می دهیم به طور متفاوتی درک کنند.”

ادغام واقعیت ها

پوشیدنی‌ها همچنین در ادغام واقعیت‌ها، که اتصال، بهره‌وری و دقت را به سایت‌های شغلی می‌آورد، مفید هستند. Real Wear، سازنده هدست واقعیت کمکی و اسکلت خارجی، نسخه دوم هدست واقعیت کمکی خود را با نام RealWear Navigator 500 منتشر کرد. این شرکت می‌گوید که این هدست شیک‌تر، سبک‌تر و ارگونومیک‌تر از مدل قبلی (HMT100) برای راحتی در تمام روز است، اما در عین حال بسیار زیباتر است. ناهموار و بادوام برای استفاده در سایت های ساختمانی و محیط های صنعتی.

دارای طراحی ماژولار، سنسور دوربین 48 مگاپیکسلی با قابلیت زوم پیشرفته، عملکرد در نور کم، و سازگار با بیش از 200 برنامه بهینه شده است. ما با Navigator 500 می‌خواستیم راه‌حل‌های سازمانی در مقیاس را به عنوان بخشی از جنبش تحول دیجیتال ارائه دهیم. اندرو کرستوفسکی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل RealWear Technologies می‌گوید امروز، ما شاهد شتاب تحول دیجیتال در آینده کار ، به‌ویژه از زمان همه‌گیری هستیم.

مارک هریس، مدیرعامل تامین‌کننده لباس‌های محافظ HeroWear، نیز موافق است که همه‌گیری باعث تسریع پذیرش فناوری جدید در ساخت و ساز شده است. وی گفت: «هدف بیشتری برای ارزش گذاری برای کیفیت زندگی مردم وجود داشته است. در همین راستا، استعفای بزرگ اهمیت مراقبت از کارمندان و درک هزینه های بالای (هم از نظر مالی و هم از نظر عاطفی) که شرکت ها با گردش مالی بالا با آن مواجه هستند را برجسته کرده است.

هریس می‌گوید در پاسخ به تقاضا برای سلامت و ایمنی کارگران، لباس‌های بیرونی HeroWear’s Apex کمک فیزیکی برای کمک به کاهش فشار کمر ا- عامل اصلی بحران کمردرد در میان کارگران ساختمانی رائه می‌کنند. هریس می افزاید: «این حمایت همچنین به مبارزه با خستگی کمک می کند. و حوادث قابل پیشگیری اغلب به این دلیل رخ می دهد که فرد خسته است. لباس‌های بیرونی مانند HeroWear Apex یک راه‌حل عملی هستند زیرا به راحتی کمک فیزیکی می‌کنند و در عین حال آزادی حرکت مورد نیاز برای انجام وظایف در یک سایت ساختمانی را حفظ می‌کنند.

از تبلت تا پوشیدنی

واقعیت افزوده (AR) یکی دیگر از نوآوری‌های کلیدی است که در چند سال گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته است. این فناوری از روکش‌های ساده روی دستگاه‌های قابل حمل مانند تبلت‌ها به دستگاه‌های پوشیدنی درجه مهندسی مانند عینک ایمنی و هدست واقعیت افزوده XYZ Reality، Atom، پیشرفت کرده است.

دیوید میچل، مدیرعامل و موسس XYZ Reality می‌گوید: «اتم یک قطعه سخت‌افزاری با طراحی ویژه است که هدست‌های دارای گواهی ایمنی، نمایشگرهای واقعیت افزوده و قدرت محاسباتی داخلی را ترکیب می‌کند. این ابزار با قدرت های مافوق بشری AR که از طریق نمایشگرهای نوری با تکنولوژی بالا به دست می آید، محافظت از کلاه سخت را فراهم می کند و تطبیق پذیری فناوری پوشیدنی را نشان می دهد. میچل می‌گوید که برای استفاده حداکثری از فناوری پوشیدنی در ساخت‌وساز، باید چالش‌های پیش روی کارگران روی زمین را بررسی کنیم و به این فکر کنیم که چگونه آن را طراحی کنیم تا استفاده از آن تا حد امکان آسان و ایمن باشد.

میچل می‌افزاید: «فناوری‌های پیشرفته ساخت‌وساز پوشیدنی مانند دستگاه‌های مجهز به واقعیت افزوده، چابکی تازه‌ای را در محل به پرسنل ارائه می‌دهند و به آن‌ها امکان می‌دهد با خیال راحت‌تر، با دقت بیشتر و با مشارکت بیشتر بسازند». زنده کردن مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) در زمان واقعی در زمینه AR با استفاده از فناوری دیجیتال مانند این، شکاف های ارتباطی بین تیم های داخل و خارج از سایت را پر می کند و راه های جدیدی را برای همکاری در پروژه ها و انجام بازرسی از راه دور باز می کند..”

در نهایت، راه‌حل‌های دیجیتالی نوآورانه دریچه‌ای را به سوی عصر جدیدی از ساخت‌وساز باز می‌کنند که در آن معماران، مهندسان و کارگران ساختمانی با قدرت فن‌آوری به هم متصل و پشتیبانی می‌شوند. میچل مشتاقانه می گوید: «این یک زمان هیجان انگیز برای صنعت است. “سرمایه گذاری بیشتر در فناوری پوشیدنی به هدایت این انتقال به آینده ای با فناوری بالا کمک می کند. پتانسیل بسیار زیاد است، اکنون این موضوع به عمل و استفاده از ابزارهایی که در اختیار داریم تا حد امکان مؤثر است.»

با نگاه به آینده، تحقیق و توسعه مداوم، و همچنین درک بهتر مسائل در ساخت و ساز و در دسترس بودن بیشتر داده های ارائه شده توسط فناوری های دیجیتال و نرم افزارهای مشترک، به تحقق پتانسیل فناوری جدید کمک می کند. پوشیدنی‌های دیجیتالی فعال می‌توانند به طور یکپارچه اطلاعات را در طول عملیات جمع‌آوری کنند و این می‌تواند داده‌های ارزشمندی را برای تجزیه و تحلیل برای بهبود کارایی ساخت و ساز در آینده در اختیار شرکت‌ها قرار دهد.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *