گزارش ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن هفته دولت

31 استان تحت سرمایه‌گذاری ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ قرار دارند

مدل توسعه‌ای ایمیدرو در سال "جهش تولید"

– ۵۵ درصد از سرمایه‌گذاری‌های شش سال اخیر در ۹۷ و ۹۸ محقق شد.
– ۳۱ استان تحت سرمایه‌گذاری ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ قرار دارند.
– ۱۳ میلیارد دلار طرح با ۴۳ هزار شغل مستقیم
– عملکرد سال ۹۸؛‌ بهره برداری از ۳.۲ میلیارد دلار طرح
– برنامه‌های سال ۹۹؛ اشتغالزایی ۴۱۰۰ نفر
– گوهر سنگ‌ها و سنگ‌های تزیینی؛‌ اقدامات جدید ایمیدرو
– افزایش سرمایه و توسعه
– بومی سازی و توسعه ساخت داخل
– اکتشاف در وسعت ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع
– افزایش تولیدات طی چهار ماه ابتدای سال جهش تولید

ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن هفته دولت گزارش می‌دهد:

۳۱ استان تحت سرمایه‌گذاری ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ قرار دارند.

گزارش ایمیدرو به مناسبت فرارسیدن هفته دولت

۵۵ درصد از سرمایه‌گذاری‌های شش سال اخیر در ۹۷ و ۹۸ محقق شد.

بیش از ۵۵ درصد از سرمایه گذاری‌های ۶ سال نخست دولت کنونی در بخش معدن و صنایع معدنی، طی دو سال اخیر انجام شده است. در حالی که مجموع سرمایه گذاری انجام شده طی دولت یازدهم و دوازدهم به بیش از ۸.۷ میلیارد دلار رسیده،‌ مدل جدید نظارتی ایمیدرو سبب شد،  ۴.۸ میلیارد دلار آن از این رقم، طی دو سال گذشته  (۹۷ و ۹۸) محقق شد.

به گزارش سنگین آنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهمترین علت تسریع در راه اندازی طرح ها به رغم تشدید تحریم ها، طراحی و اجرای مدل جدید نظارتی ایمیدرو از زمان حضور غریب پور در راس این سازمان بوده به طوری که در این مدت،‌ ایمیدرو مدل “پایش حوزه تولید و توسعه” را با هدف نظارت دقیق، طراحی و اجرایی کرده است. مدلی که در آن ماهانه ۴۰ تا ۵۰ جلسه پایش برگزار می شود.

یکی از برجسته ترین اثرات این مدل، تسریع در راه اندازی پروژه ها بوده است. در حالی که از ابتدای فعالیت ایمیدرو،‌ در اکثر سال ها، متوسط تعداد طرح‌های راه اندازی شده تک رقمی بوده، در سال‌های ۹۷ و ۹۸ به یکباره شاهد اوج گیری سرعت اجرا و همچنین راه اندازی پروژه ها شده ایم به طوری که طی این دوره، به رغم تشدید تحریم ها و اعمال شرایط پیچیده، به ترتیب ۱۶ و ۲۲ طرح معدن و صنایع معدنی با مشارکت بخش خصوصی در سراسر کشور راه اندازی شد.

بخش قابل توجهی از این طرح ها همچون آلومینیوم جنوب، توسعه کارخانه‌های کنسانتره و گندله سنگ آهن در سنگان، آهن اسفنجی فولادهای استانی، طرح‌های توسعه صنعت مس و … در مقیاس ملی بوده اند.

 

۳۱ استان تحت سرمایه‌گذاری ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ قرار دارند.

در گزارش ایمیدرو آمده است این شرکت؛ به همراه شرکت‌های بزرگ بخش معدن و صنایع معدنی از ابتدای دولت کنونی تا پایان سال گذشته در ۲۷ استان سرمایه گذاری کردند. اکنون اما این سازمان و شرکت‌های بزرگ، در ۳۱ استان کشور “پروژه در دست اجرا و یا راه اندازی” دارند.

در دولت فعلی ۱۱۰ پروژه در بخش معادن همچون سنگ آهن، زغالسنگ، فولاد، مس، آلومینیوم،‌ طلا، سرب و روی و همچنین حوزه‌های زیرساخت راه اندازی شده است. در این میان، از سال گذشته معادن کوچک احیا و فعال شده نیز سهمی از راه اندازی طرح ها داشته اند.

طی شش سال اخیر، ۲۲ هزار و ۳۵۱ اشتغال مستقیم و ۷۱ هزار و ۲۵۰ شغل به صورت غیرمستقیم برای این تعداد استان از سوی ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایجاد شده است.  این میزان اشتغال در استان‌های اصفهان، ایلام، البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سمنان،‌ سیستان و بلوچستان، فارس،‌ قزوین، قم، کردستان، کرمان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان،‌ لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد ایجاد شده است.

 

۱۳ میلیارد دلار طرح با ۴۳ هزار شغل مستقیم

از سوی دیگر ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی، اکنون در ۳۱ استان کشور پروژه در دست راه اندازی یا احداث دارند. تعداد این پروژه ها به ۲۴۷ و ارزش سرمایه گذاری آن ها به بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار می رسد. این طرح ها بخش‌های اکتشاف و معادن کوچک (در مسیر احیا و راه اندازی) را نیز شامل می شود. پیش بینی شده این میزان سرمایه گذاری بیش از ۴۳ هزار و ۳۰۰ شغل به صورت مستقیم و افزون بر ۱۸۰ هزار شغل به صورت غیر مستقیم ایجاد خواهد شد.

 

عملکرد سال ۹۸؛‌ بهره برداری از ۳.۲ میلیارد دلار طرح

عملکرد کلان ایمیدرو در توسعه و تکمیل طرح‌های بخش معدن و صنایع معدنی موجب شد تا در سال ۹۸، حدود  ۳.۲ میلیارد دلار طرح با مشارکت بخش خصوصی به بهره برداری برسد. این دستاورد در حالی محقق شد که کشور در وضعیت تحریم‌های بی‌سابقه قرار دارد.

 

برنامه‌های سال ۹۹؛ اشتغالزایی ۴۱۰۰ نفر

افتتاح ۲.۲ میلیارد دلار طرح در سال ۹۹  با اشتغال مستقیم ۴۱۰۰ نفر و ۱۵ هزار نفر به طور غیر مستقیم هدف‌گذاری شده است. همچنین علاوه بر هدف‌گذاری فوق، ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه ای بستر کمک به افتتاح یک میلیارد دلار طرح بخش خصوصی در سال ۹۹ را فراهم خواهد کرد.

 

گوهر سنگ‌ها و سنگ‌های تزیینی؛‌ اقدامات جدید ایمیدرو

گزارش ایمیدرو حاکیست، برای نخستین بار، بهینه‌سازی صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی (گوهر سنگ‌ها) و همچنین سنگ‌های تزئینی را با تشکیل کارگروهی را آغاز کرده است. در این میان، سند جامع گوهرسنگ‌ها با همکاری و مشارکت بخش خصوصی و مراکز دانشگاهی تهیه و نهایی شده است. نخستین بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی خردادماه امسال با حضور خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارگ جهان نمای شهر اصفهان افتتاح شد. قرار است بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در پنج نقطه از کشور احداث شود که ۲ نقطه از آن در اصفهان است. مقصد بعدی بازارچه گوهرسنگ‌ها استان خراسان رضوی و شهر مشهد است.

در راستای تفاهم نامه همکاری بین ایمیدرو و استانداری خراسان رضوی به منظور ایجاد بازارچه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، قرار است به زودی بازارچه این شهر نیز افتتاح شود. از سوی دیگر پروژه آسیب شناسی و برنامه تهیه و اجرای طرح جامع سنگ‌های تزئینی از نیمه بهار امسال توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی (زیرمجموعه ایمیدرو) آغاز شده که هدف آن رفع گلوگاه‌های توسعه صنعت و تسهیل صادرات سنگ‌های تزئینی است. در این میان به سبب اینکه ۳۰ درصد از تولیدات صنعت سنگ تزئینی در اصفهان واقع شده،‌ این استان به عنوان پایلوت توسعه تولید و صادرات مشخص شده است.

 

افزایش سرمایه و توسعه

ایمیدرو استراتژی افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل سود انباشته را با توجه به نیاز مالی شرکت‌های بزرگ  تعریف و از سال گذشته با هدف ایجاد توسعه این بخش، کلید زد. امسال هم شرکت‌هایی همچون مبارکه، مس، گل گهر، چادرملو و… این راهبرد را عملیاتی خواهند کرد. این رویکرد به منظور تکمیل راه اندازی  طرح‌های توسعه ای شرکت ها و با هدف “جهش تولید” اجرا می شود. در سال گذشته مجموع افزایش سرمایه شرکت‌های بزرک به مرز ۱۳۷۰۰ میلیارد تومان رسید. امسال مبارکه و مس هر کدام ۱۰۰۰۰ میلیارد تومان، گل گهر ۵۲۰۰ میلیارد تومان، چادرملو ۱۲۰۰ میلیارد تومان و خوزستان ۱۳۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهند داشت.

 

بومی سازی و توسعه ساخت داخل

همچنین در گزارش ایمیدرو آمده است. از ابتدای سال، استراتژی بومی سازی و توسعه ساخت داخل را ابلاغ، اهداف عملیاتی آن را از شرکت‌های زیر مجموعه دریافت کرده و پایش این استراتژی را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است. به عنوان نمونه شرکت‌های بزرگ، بومی سازی ۱۰۰۰ قطعه در سال جاری را هدف‌گذاری کرده اند. شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی با اجرای برنامه بومی سازی قطعات و تجهیزات توانسته اند معادل ۵۰۰ میلیون یورو صرفه جویی ارزی ایجاد کنند.

 

اکتشاف در وسعت ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع

ایمیدرو از ابتدای دولت یازدهم اقدام به اکتشاف ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور کرده است. در این میان عملکرد ۲ سال گذشته، ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع است. یکی از نتایج فعالیت‌های گستره اکتشافی ایمیدرو طی دولت یازدهم و دوازدهم ، افزایش بیش از ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر سنگ آهن کشور و ۲ برابر شدن ذخیره بوکسیت کشور است.

 

افزایش تولیدات طی چهار ماه ابتدای سال جهش تولید

آلومینیوم در سال جهش تولید، همچنان بالاترین رقم رشد تولید را در بین تولیدات شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی در اختیار دارد. تولید شمش این محصول طی چهار ماه ابتدای امسال با رشد ۶۷ درصدی همراه شد. طی فروردین تا پایان تیر ماه سال جاری، افزون بر ۱۳۸ هزار و ۷۰۰ تن شمش تولید شد این در حالی است که تولید مدت مشابه سال ۹۸ به ۸۳ هزار تن رسیده بود. از تابستان گذشته تا بهار امسال، ایمیدرو دو کارخانه آلومینیوم جاجرم و آلومینیوم جنوب (سالکو) را راه اندازی کرد به طوری که سالکو، به عنوان بزرگترین و مدرنترین کارخانه تولید آلومینیوم ایران، با سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی احداث شد.

شرکت‌های فولادی نیز طی این مدت بیش از ۹.۴ میلیون تن فولاد خام (بیلت، بلوم و اسلب) تولید کردند که این رقم ۹درصد بیش از عملکرد مدت مشابه سال قبل است. همچنین تولید آهن اسفنجی به بیش از ۱۰.۵ میلیون تن رسید که حاکی از افزایش ۱۲ درصدی تولید این محصول است. مس کاتد نیز در این مدت با تولید ۹۱ هزار تنی رشد یک درصدی را تجربه کرد.

کلمات کلیدی: SANGINONLINESANGINONLINE.COMMASHINSANGINسنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد