چگونگی ضدعفونی کابین ماشین‌آلات سنگین از آلودگی‌ ویروس کرونا

به نظر می‌رسد کابین کامیون یا تجهیزات ساخت و ساز شما محیط مناسبی برای فاصله‌گذاری اجتماعی است. اما واقعیت این است که هر یک از این فضاهای بسته می‌تواند خانه‌ای مناسب برای ویروس کرونا باشد.

چگونگی ضد عفونی کابین ماشین‌آلات سنگین از آلودگی‌ ویروس کرونا

این هشدارهای مهم را در ذهن داشته باشید:

– پاکیزگی یک اصل در عصر ویروس کرونا است، اما کافی و پیشگیرانه نیست.

– از بین بردن ۱۰۰ درصد ویروس غیرممکن است، هرچه بیشتر موفق باشید، احتمال جلوگیری از آلودگی بیشتر است.

– هیچ یک از محصولات موجود در این مقاله ادعا نمی‌کنند که ویروس‌ها را “از بین می‌برند”.

چگونگی ضدعفونی کابین ماشین‌آلات سنگین از آلودگی‌ ویروس کرونا

 

به نظر می‌رسد کابین کامیون یا تجهیزات ساخت و ساز شما محیط مناسبی برای فاصله‌گذاری اجتماعی است. اما واقعیت این است که هر یک از این فضاهای بسته می‌تواند خانه‌ای مناسب برای ویروس کرونا باشد. این مقاله تلاش دارد تا چگونگی ضدعفونی کابین ماشین‌آلات سنگین از آلودگی‌ ویروس کرونا را مورد بررسی قرار دهد.

اگر شخص دیگری به کامیون یا بیل مکانیکی شما وارد شود، مثلا اپراتور شیفت دوم، یک مکانیک، توزیع کننده سوخت، سرپرست یا یک راننده کامیون / تحویل دهنده، حتی برای فقط یک دقیقه، می‌توانند این ویروس را حمل کنند و در کابین اثری از خود برجای بگذارند. دستگیره درب، میله‌های حفاظ، جوی استیک، بازویی‌های راحتی، روکش مبلمان یا مانیتور. حال باید دید برای تمیزتر کردن فضای داخلی کامیون‌ها و تجهیزات چه کاری می‌توان انجام داد. توصیه‌ها و تکنیک‌های متخصصان برای این کار چیست؟

 

این هشدارهای مهم را در ذهن داشته باشید:

  • پاکیزگی یک اصل در عصر ویروس کرونا است، اما کافی و پیشگیرانه نیست.

خلاص شدن از شر تمام ذرات ویروس – به مساحت بیش از ۱ میکرون – در هر محیط غیر ممکن است. اما با تمیزکاری فوق‌العاده کابین، مقدار زیادی از باقی مانده‌های روی سطوح سخت و روکش مبلی که ویروس به آن می‌چسبد، از بین می‌رود.

 

  • از بین بردن ۱۰۰ درصد ویروس غیرممکن است، هرچه بیشتر موفق باشید، احتمال جلوگیری از آلودگی بیشتر است.

کابین را فوق‌العاده تمیز کنید. ۹۸ درصد از این ویروس‌ها را از بین ببرید و برای مدت زمان شیفت خود از دستکش لاتکس استفاده کنید. در این صورت احتمال تماس فیزیکی با ویروس بسیار کاهش می‌یابد. البته این اقدامات کامل نیست اما نمی‌توانیم بگذاریم دشمن شما قوی باشد.

 

  • هیچ یک از محصولات موجود در این مقاله ادعا نمی‌کنند که ویروس‌ها را “از بین می‌برند”.

صابون‌ها چربی یا روغن روی دست‌ها یا سطوح وسایل شما را حل می‌کنند. ویروس‌ها به این سطوح می‎چسبند. صابون‌ها و مواد شوینده روغن‌ها را می‌شکنند و باعث می‌شوند ویروس به راحتی از سطوح پاک شود. صابون‌ها همچنین غلاف محافظ اطراف اکثر ویروس‌ها را تخریب می‌کنند، اما ۱۰۰ درصد موثر نیستند.

فقط مواد سفیدکننده، الکل و چیزهایی مانند دستمال مرطوب کلروکس این کار را انجام می‌دهند. البته این مواد، برای سطوح داخلی مخرب هستند. مهمتر از همه، شما باید بدانید که احتمالاً به زودی از شر کرونا ویروس راحت نمی‌شویم. ما مدت طولانی در این ماجرا هستیم و این روشی برای کاهش انتقال این ویروس است.

بنابراین اگر کابین ماشین را با دیگران به اشتراک می‌گذارید، هرچه می‌توانید انجام دهید تا تمیز و بدون ویروس باشد.

چگونگی ضد عفونی کابین ماشین‌آلات سنگین از آلودگی‌ ویروس کرونا

به عنوان یک برنامه روزانه موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • پاک کننده سازگار با صفحه نمایش

استفاده از محصولات تمیزکننده‌ای که برای فضای داخلی خودرو توصیه می‌شود. نه پاک کننده‌های عمومی منازل، که ممکن است باعث آسیب رساندن به رنگ وینیل، پلاستیک‌ها یا چرم شود. به خصوص در اطراف مانیتورها و صفحه‌های لمسی هوشیار باشید. زیرا این نوع سطوح  معمولاً دارای پوشش ضد نور هستند که می‌توانند توسط پاک کننده‌های خشن آسیب ببینند. برای این موارد از یک پاک کننده سازگار با صفحه نمایش لمسی استفاده کنید. می‌توانید توصیه‌ها را با فروشنده OEM خود بررسی کنید.

 

  • پاک کننده‌های Simple Green

پاک‌کننده‌ای که می‌تواند در غلظت‌های مختلف مخلوط و در بیشتر سطوح استفاده شود. کارشناسان پاک‌کننده‌های خاصی با نام Simple Green را برای ضدعفونی کابین ماشین‌آلات سنگین توصیه می‌کنند. در ظروف کوچک، گالن و در بشکه صنعتی موجود است. مقرون به صرفه‌ترین پاک‌کننده همه منظوره برای انجام حجم زیادی کار است.

یک کارشناس می گوید: “قانون من این است که با دستورالعمل‌های محصول شروع کنید و سپس غلظت را براساس نیازهای خود تغییر دهید”. “به عنوان یک قاعده، Simple Green به قدری ایمن است که نمی‌ترسم از آن حتی در غلظت کامل. مگر در صفحه‌های LCD. من بیشتر از غلظت ۱۰: ۱ استفاده می‌کنم اما غلظت مناسب برای مناطق خیلی آلوده ۴: ۱ است.”

 

  • استفاده از مایع ظرفشویی

یکی دیگر از پاک کننده‌های محبوب که مورد نظر ماست، مواد شوینده مایع ظرفشویی است. اما مراقب باشید که از آن یا هر پاک کننده دیگری در غلظت‌های کم استفاده کنید. تا از آسیب‌دیدگی، تیرگی یا تغییر رنگ در رنگ های رویه جلوگیری کند. اگر نگرانی دارید آن را روی یک ماشین یا وسیله نقلیه قدیمی آزمایش کنید.

 

  • استفاده از دستکش لاتکس و ماسک

کارشناسان توصیه می‌کنند با استفاده از دستکش لاتکس و ماسک گرد و غبار تمیز کردن کابین خود را شروع کنید. اگر از زمین به کابین دسترسی پیدا می‌کنید، هنگام حرکت به داخل کابین، دستگیره در را پاک کرده و میله‌ها را با یک دستمال ضدعفونی کننده مناسب بگیرید. دستمال مرطوب دارای الکل برای این سطوح سخت فلزی مناسب است. اگر کامیون یا دستگاه شما دارای کفپوش است، آن را برداشته و با قلم مو و محلول تمیزکننده شستشو دهید. با شلنگ بشویید و بگذارید ترجیحاً در معرض آفتاب خشک شود. اینگونه تمام آلودگی‌ها و بقایای داخل کابین را پاک کنید. با استفاده از یک برس سفت، مواد را از درزها خارج کنید.

در مرحله بعدی، فضای داخلی کابین را به چند قسمت تقسیم کنید. به این شکل تلاش خود را متمرکز کرده و از کار خسته نمی‌شوید. کثیف‌ترین منطقه یا ناحیه ای را که به احتمال زیاد آلوده است انتخاب کنید. محلول و اسکراب را اسپری کنید تا عملکرد مکانیکی پاک‌کننده را افزایش دهید. با پاک کردن ناحیه با پارچه میکروفیبر، کار را تمام کنید.

 

  • پارچه‌های میکروفیبر

کارشناسان می‌گویند پارچه‌های میکروفیبر برای کار بهتر است. سیستم جذبی بیشتری دارند و بافت محکم آن بسیار برتر از هر پارچه سنتی است. اگر پارچه‌های میکروفیبر ندارید، هر پارچه‌ای بهتر از تمیز نکردن فضای داخلی کابین است. می‌توانید یک دسته پارچه میکروفیبر در فروشگاه‌های لوازم خودرو تهیه کنید.

شما باید میکروفیبرها را در آب سرد و بدون نرم کننده پارچه بشویید. استفاده از صابون‌های لباس معمولی خوب است. روی حرارت کم خشک کنید. سفید کننده‌ها تغییر رنگ می‌دهند اما نباید تاثیری در عملکرد آنها داشته باشند. گرمای زیاد باعث خشک و شکننده شدن الیاف فوق‌العاده ریز موجود در این پارچه‌ها می‌شود. در این صورت شروع به ریزش یا از بین رفتن می‌کنند. این باعث پایین آمدن کیفیت عملکرد آنها در هنگام تمیز کردن سطوح رنگ‌آمیزی شده در قسمت بیرونی کامیون یا دستگاه می‌شود. اما این مورد نباید برای تمیز کردن عمومی داخلی مشکلی ایجاد کند.

همچنین سطوح شیشه‌ای کابین خود را با محلول تمیزکننده مخصوص خود یا یک شیشه پاک کن اختصاصی تمیز کنید. مراقب باشید که اسپری بیش از حد به صفحه مانیتور یا LCD شما باعث کاهش سطح تماس آنها می‌شود. بگذارید سطوح خشک شود، سپس بازرسی کرده و در صورت لزوم تکرار کنید.

امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد