چکش‌های هیدرولیکی و اصول کار با آن در ماشین‌آلات

چکش هیدرولیکی وسیله‌ای است که بر روی بیل‌های مکانیکی، لودرها و گاه برای مصارف خاص بر روی وسایلی که بدین منظور ساخته شده اند، نصب می گردد و از سیستم هیدرولیک همان وسیله ، انرژی مورد نیاز را کسب می کند.

1 - چکش‌های هیدرولیکی و اصول کار با آن در ماشین‌آلات - 1

* چکش‌های هیدرولیکی به منظور‌های مختلفی می‌توانند استفاده شوند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
شکستن قطعات بزرگ سنگ، ایجاد شکست اولیه و شکست ثانویه (ایجاد آتشباری ثانویه) در توده سنگ، تخریب پی‌های بتنی، عمرانی و راهسازی، حفاری تونل، پی کنی، کانال کنی و گودبرداری در سنگ، رگلاژ و لق گیری در تونل، قله شکنی پس از انفجار در معادن و پروژه‌های عمرانی، حفاری ترانشه در سنگ و راه سازی، تخریب بناهای قدیمی، حفاری معادن خصوصا حفاری به صورت باطله برداری و تخریب بتن.
* معیارهای انتخاب چکش برای دستگاه:
* انواع مته‌های مورد استفاده در چکش‌های هیدرولیکی:
* نکات مهم استفاده بهینه از چکش‌های هیدرولیکی:

چکش‌های هیدرولیکی و اصول کار با آن در ماشین‌آلات

 چکش‌های هیدرولیکی و اصول کار با آن در ماشین‌آلات: چکش هیدرولیکی وسیله‌ای است که بر روی بیل‌های مکانیکی، لودرها و گاه برای مصارف خاص بر روی وسایلی که بدین منظور ساخته شده‌اند، نصب می‌گردد و از سیستم هیدرولیک همان وسیله، انرژی مورد نیاز را کسب می‌کند.

 کاربرد این وسیله برای حفاری در سنگ‌های بدون درز و شکاف دارای مقاومت کوه یا در سنگ‌های دارای مقاومت فشاری بالا و شدیدا درزدار، مقرون به صرفه است و در حفاری تونل‌های معدنی و غیر معدنی کاربرد فراوانی دارد.

 چکش هیدرولیکی بویژه در مناطق شهری و تونل‌هایی که در آنها آتشباری خطر آفرین، بدلیل موارد ایمنی و زیست محیطی ممنوع و یا محدود می‌باشد کاربرد بالایی دارد.

 
1 - چکش‌های هیدرولیکی و اصول کار با آن در ماشین‌آلات - 2

چکش‌های هیدرولیکی به منظورهای مختلفی می‌توانند استفاده شوند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکستن قطعات بزرگ سنگ، ایجاد شکست اولیه و شکست ثانویه (ایجاد آتشباری ثانویه) در توده سنگ، تخریب پی‌های بتنی، عمرانی و راهسازی، حفاری تونل، پی کنی، کانال کنی و گودبرداری در سنگ، رگلاژ و لق گیری در تونل، قله شکنی پس از انفجار در معادن و پروژه‌های عمرانی، حفاری ترانشه در سنگ و راه سازی، تخریب بناهای قدیمی، حفاری معادن خصوصا حفاری به صورت باطله برداری و تخریب بتن.

با افزایش وزن چکش هیدرولیکی، باید وزن ماشین حامل آن نیز به علت جلوگیری از باز پس زدن دستگاه در حین کار با چکش، افزایش یابد. لذا برای رسیدن به میزان عمق مناسب نفوذ در سنگ باید این تناسب بین وزن چکش و وزن ماشین حامل برقرار باشد.

با افزایش وزن چکش هیدرولیکی، فرکانس ضربات چکش نیز به حداقل می‌رسد. چکش‌های هیدرولیکی سنگین توانایی کار در فرکانس بالا را ندارد، اما قدرت ضربات وارده افزایش خواهد یافت.

با افزایش وزن چکش هیدرولیکی، نیروی موثر بر مته افزایش یافته و برای ثابت ماندن تنش وارده بر مته بایستی سطح و به تبع آن، قطر مته افزایش یابد.

چکش‌های با وزن بالاتر نیز نیاز به فشار کاری بالاتر دارند.

 

معیارهای انتخاب چکش برای دستگاه:

 1. وزن چکش برای تعادل بیل مکانیکی

 2. ظرفیت پمپ هیدرولیکی بیل مکانیکی برای تامین انرژی مورد نیاز چکش

 

انواع مته‌های مورد استفاده در چکش‌های هیدرولیکی:

 1. مته نوک تیز: برای کاربرد در معدن سطحی (معادن حفاری شده به روش استخراج روباز و کم عمق)

 2. مته نوع اسکنه‌ای لاغر: به منظور شکست مواد نرم

 3. نوع پخ : به منظور شکست سنگ‌های سخت و آذرین

 4. مته نوع اسکنه‌ای عریض: به منظور شکست مواد نرم،آسفالت و زمین‌های یخ بسته

 5. مته‌هایی برای شکست بتن

 
1 - چکش‌های هیدرولیکی و اصول کار با آن در ماشین‌آلات - 3

نکات مهم استفاده بهینه از چکش‌های هیدرولیکی:

 1. مهمترین قاعده برای شکستن و خردکردن قطعه مورد نظر این است که چکش پیوسته بطور عمودی (۹۰ درجه) بر جسم ضربه وارد کند. اگر قطعه کار از جای خودش حرکت کرد یا سطح آن خرد شد دوباره زاویه چکش را روی ۹۰ درجه تنظیم کنید.

 2. نیروی هیدرولیکی پمپ باید متناسب با نوع چکش باشد، درصورتی که نیروی هیدرولیکی متناسب چکش تامین نشود چکش کارایی لازم را برای کار نخواهد داشت. این وضعیت باعث انتقال لرزش‌های چکش (ارتعاشات مکانیکی) به دستگاه خواهد شد.

 3. اگر نیرو و توان هیدرولیکی بیشتر از نیروی مورد نیاز چکش باشد، این وضعبت باعث بلند شدن دستگاه در هنگام استفاده از چکش خواهد شد که خرابی زود هنگام چکش و اجزای آن را در پی دارد.

 4. برای خرد کردن یک قطعه کار بزرگ نباید در ابتدا به وسط آن ضربه وارد کرد بلکه باید از کناره‌های آن قطعه شروع به کار کرد.

 5. چکش نباید بیشتر از ۱۵ ثانیه بر روی یک نقطه خاص ضربه وارد کند. اگر قطعه کار سخت بود و خرد نمی‌شد ، محل ضربه را بر روی قطعه کار جابجا کنید.

 6. از کار با چکش بدون اینکه قطعه کار وجود داشته باشد اجتناب کنید. چون این ضربات آزاد سبب سایش و فرسودگی سریع اجزا می‌باشد.

 7. در صورت امکان وقتی می‌خواهید کار را متوقف کنید وقتی قلم چکش در قطعه کار است این کار را انجام دهید.

 8. از چکش هیدرولیکی برای اهرم کردن استفاده نشود.

 9. از چکش هیدرولیکی برای بلند کردن بار استفاده نشود.

 10. هنگام استفاده از چکش هیدرولیکی از اینکه بوم و بازوی بیل را کاملا بسته یا باز نگه‌دارید، اجتناب کنید. این کار باعث لرزش‌های غیرضروری زیاد و فرسودگی ماشین می‌گردد.

 11. برای کندن سقف تونل در حال احداث برای افزایش ایمنی اپراتور و دستگاه زاویه چکش نسبت به بازو و بوم بازتر می‌شود و فاصله چکش از ماشین بیشتر می‌شود.

 12. در زمان استفاده از چکش در زیر آب، به علت احتمال آسیب ناشی از ورود آب به سیستم هیدرولیک چکش، از کمپرسور هوا برای ضربه زدن چکش استفاده کنید.

 13. لرزشهای غیر عادی در شیلنگ تحت فشار، نشان دهنده فشار پایین گاز در اکومولاتور است.

 14. برای بدست آوردن راندمان بالا از چکش، ابزار چکش باید به آسانی در بوش خود حرکت کند. روش تست این موضوع این است که با بالا بردن چکش، قلم به راحتی به سمت پایین حرکت کند.

 15. برای کاهش دما و مصرف سوخت موتور در هنگام کار با چکش، دور موتور را با فشار هیدرولیکی تنظیم کنید. در ماشین‌های جدید با قرار دادن دور موتور در حالت مد استفاده از چکش، این دور متناسب تنظیم می‌گردد.

 16. اگر دمای روغن هیدرولیک به بیش از ۸۰ درجه سانتیگراد و یا بالاتر از دمای توصیه شده توسط سازنده برسد، باید کار با چکش متوقف شود. اگر این وضعیت مرتبا اتفاق می‌افتد باید از یک خنک کننده روغن (کولر روغن) بر روی ماشین استفاده شود.

 17. اگر دمای روغن کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد باشد، باید قبل از شروع به کار با چکش با استفاده از حرکت ادوات اقدام به گرم کردن روغن هیدرولیک کرد.

 18. گریسکاری دستی چکش باید به طور منظم و مداوم طبق توصیه سازنده انجام شود . برای این کار باید چکش به حالت عمودی قرار گرفته و نوک ابزار چکش بر روی زمین باشد تا ابزار چکش به داخل چکش برگردد.

 19. قبل از اینکه چکش را سوار کنید و یا بعد از جدا شدن چکش از ماشین اتصالات شیلنگ را از لحاظ سالم بودن کنترل و تمیز کنید. بعد از تمیز کردن برای جلوگیری از نفوذ ذرات و گرد و خاک فورا سرشیلنگ‌ها را با درپوش بپوشانید. حتما قبل از اینکار از سرد بودن روغن هیدرولیک اطمینان حاصل نمایید.

کلمات کلیدی: sanginonline, sanginonline.com, mashinsangin, سنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین چکش‌های هیدرولیکی و اصول کار با آن در ماشین‌آلات
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد