ویژگی‌ها و امکانات بیل PC800LC-8 کوماتسو

آقای حفار، همچنان پایدار در معادن

بیل-PC800LC-8--کوماتسو-3

– به لطف وجود یک سیستم هیدرولیکی بهینه‌سازی شده و قدرت خروجی موتور،  PC800LC-8 قادر است نیروی پاکت خود را از ۲۹۶KN به ۳۲۴KN برساند؛ در حالیکه استیک دستگاه با نیروی ۲۶۰KN در حال انجام وظایف محوله خود است. در هردو مورد، توان در اختیار، ۹.۷  درصد بیشتر شده است.
– بیل مکانیکی خط ۸ کوماتسو، به یک کابین اختصاصی مجهز شده است که به موجب استفاده از مفتول‌های مقاوم در ساخت فریم اتاق، قابلیت جذب بالای شوک‌های مکانیکی وارده را داراست. در صورت انتخاب مشتری، کابین با استاندارد FOPS (مقاوم در برابر سقوط اجسام) می‌تواند جایگزین کابین فابریک دستگاه شود.
– کوماتسو برای راحت‌تر و سریعتر انجام گرفتن عملیات سرویس و نگهداری، اقدام به انجام اصلاحاتی بر روی  PC800LC-8 نموده که از جمله موارد آن می‌توان به قابلیت چرخش خلاف جهت استاندارد پروانه فن به منظور تمیزکاری شبکه‌های رادیاتور، نزدیک کردن موقعیت مکانی فیلترهای تعویضی، گریس پمپ برقی همراه با نشانگر سطح گریس، فیلتر هواکش روغنی با عمر کاری بالاتر و … اشاره کرد.

آقای حفار، همچنان پایدار در معادن

معرفی ویژگی‌ها و امکانات بیل PC800LC-8 کوماتسو

راندمان، مشخصه‌های، ویژگی‌ها و امکانات بیل PC800LC-8 کوماتسو در راستای کسب بیشترین سود تجاری برای خریداران این دستگاه بوده و از اصلی ترین معیارهای تصمیم گیری می‌باشد.

بیل‌های مکانیکی چرخ زنجیری خط ۸ کوماتسو را می‌توان بنیانگذار استانداردهای جدیدی در حوزه استخراج و بهره‌برداری از معادن دانست. در طراحی و مونتاژ اجزا این ماشین، صرفاً یک هدف دنبال شده و آن تجربه حداکثر آرامش و ایمنی در حین کار توسط اپراتور در عین تحقق بالاترین حجم خاکبرداری و بهره‌وری دستگاه می‌باشد.

این ماشین‌های قدرتمند و تنومند، برای کار کردن در سخت‌ترین شرایط کاری، آماده هستند؛ در حالیکه می‌توانیم مطمئن باشیم کوچکترین خللی در راندمان کاری آنها بوجود نخواهد آمد.

در ایران و در سال‌های اخیر، همزمان با اجرای پروژه‌های عمرانی بزرگ نظیر سدسازی و راهسازی و همچنین بهره برداری از معادن عظیم، بیل ۸۰ تنی کوماتسو همواره محبوب کاربران و مدیران ماشین‌آلات بوده است. پای صحبت هر یک از این افراد که سابقه به کارگیری این دستگاه را داشته‌اند بنشینید این محبوبیت را در لابلای تعاریف آنها به وضوح مشاهده می‌کنید. چنین محبوبیت و جایگاهی در سایه تعهد کوماتسو به کیفیت در کنار تخصص و سابقه این برند‌ در تولید طیف وسیعی از ماشین‌آلات از جمله بیل‌های سنگین معدنی به دست آمده است. همه اینها می‌تواند مقدمه خوبی برای نگاهی اجمالی به ویژگی‌ها و امکانات بیل PC800LC-8 کوماتسو باشد.

 

مصرف سوخت پایین موتور سری ecot3

موتور ۱۵.۲۴  لیتری SAA6D140E-5 که طراحی و ساخت آن توسط کوماتسو انجام گرفته، قادر است گشتاور بالایی در همۀ دورهای کاری تولید نماید. مصرف سوخت پایین این موتور که جزء موتورهای سری ecot3 کوماتسو محسوب می‌شود نیز، دیگر مزیت این نسل جدید به‌شمار می‌آید. با وجود به همراه داشتن سیستم‌های اینترکولر، انژکتورهای تزریق مستقیم کامان ریل HPCR، توربوشارژر و EGR، این موتور راندمان حداکثری را در کنار مصرف سوخت حداقل فراهم می‌نماید. این موتور مطابق با استانداردهای آلایندگی Tier III آمریکا و Stage IIIA اتحادیه اروپا طراحی شده است.

 

حفاری قدرتمند

به لطف وجود یک سیستم هیدرولیکی بهینه‌سازی شده و قدرت خروجی موتور،  PC800LC-8 قادر است نیروی پاکت خود را از ۲۹۶KN به ۳۲۴KN برساند؛ در حالیکه استیک دستگاه با نیروی ۲۶۰KN در حال انجام وظایف محوله خود است. در هردو مورد، توان در اختیار، ۹.۷  درصد بیشتر شده است.

برای این دستگاه، دو مد کاری P و E تعریف شده است که مد کاری P شامل دو مد P0  و P1  می‌شود و مد کاری E نیز شامل چهار حالت E0، E1، E2 و E3 می‌باشد. سرعت حرکت ادوات در مواجه با بارهای سبک، در هردو مد P و E، یکسان بوده ولی در هنگام بلند کردن بارهای سنگین، تفاوت محسوسی در سرعت حرکت ادوات، در هر یک از این دو مد، دیده می‌شود.

 
بیل PC800LC-8 M6 - کوماتسو-2
بیل PC800LC-8 M6 - کوماتسو-1

بوم با کمترین ضربه زنی

این دستگاه از یک شیر ضربه‌گیر بهره می‌برد که قادر است ضربه‌های وارد آمده حین کار بوم را به حداقل ممکن برساند. در نتیجه، اپراتور دستگاه دیرتر خسته می‌شود و شاسی دستگاه، دیرتر دچار آسیب‌دیدگی و گسست می‌شود. این مزیت با افزودن یک شیر بازگشت آهسته دوبل به مدار هیدرولیک بوم به وجود آمده است که با لغزش جزئی رادهای بوم درون جک‌هایشان، این کار را صورت می‌دهد. برای دستگاهی در کلاس ۸۰ تن که به طور نرمال در معرض تنش‌های عظیم و ضربات مهلک قرار می‌گیرد، گرچه مواد تشکیل دهنده اجزای کارساز از اهمیت بسیار برخوردار می‌شوند، اما تجهیزات کمکی هیدرولیکی که برای دفع ضربات در سیستم تعبیه شده‌اند ضامن بقای شاسی و اجزای کارساز برای مدت زمان طولانی تر خواهند بود.

 

پاورمکس

بیل مکانیکی  PC800LC-8مجهز به یک مجموعه عملگر پاورمکس می‌باشد که اپراتور را قادر می‌سازد با فشردن یک دکمه، از حداکثر نیروی حفاری دستگاه بهره ببرد. این مجموعه، توان سیستم هیدرولیک دستگاه را ۱۰ درصد از حداکثر توان استاندارد ماشین بیشتر می‌کند که این قابلیت، توسط کامپیوتر مرکزی دستگاه، به ۸ ثانیه محدود شده است تا اضافه مصرف سوخت قابل توجهی صورت نگیرد. استفاده از این سیستم که در بسیاری از دستگاه‌های امروزی در دسترس است، می‌تواند هنگام گیر کردن دستگاه در محل‌های نا مساعد و یا زمان‌هایی که شرایط حفاری به یک چالش بر می‌خورد، کاربر را برای رفع این چالش و گذر از شرایط سخت یاری نماید.

 

فن هیدرولیکی رادیاتور

سرعت چرخش فن سیستم خنک‌کاری موتور این دستگاه به صورت الکترونیکی کنترل می‌شود و ارتباط مستقیمی با دمای سیستم خنک کاری موتور و روغن هیدرولیک دستگاه دارد. این چنین کنترلی بر میزان چرخش فن خنک‌کاری دستگاه، موجب جلوگیری از اتلاف بخشی از نیروی تولیدشده توسط موتور می‌شود که در نهایت منجر به کاهش مصرف سوخت می‌گردد. از جنبه دیگر، با جلوگیری از چرخش مازاد نیاز فن خنک‌کاری، میزان آلودگی صوتی تولیدشده توسط مجموعه موتور و متعلقات آن کاهش می‌یابد. این مجموعه اقدامات اصلاحی کوماتسو توانسته در نهایت، میزان شدت صدای تولیدی این دستگاه را تا حدی کاهش دهد که مطابق با آیین نامه صوتی Stage II اتحادیه اروپا باشد.

 

کابین اختصاصی کوماتسو

از بارزترین ویژگی‌ها و امکانات بیل PC800LC-8 کوماتسو ، کابین اختصاصی جدیدی است که به آن مجهز شده است. به موجب استفاده از مفتول‌های مقاوم در ساخت فریم اتاق، قابلیت جذب بالای شوک‌های مکانیکی وارده را داراست. در صورت انتخاب مشتری، کابین با استاندارد FOPS (مقاوم در برابر سقوط اجسام) می‌تواند جایگزین کابین فابریک دستگاه شود. همچنین جهت رفاه حال اپراتور، کابین را بر روی ۴ عدد دمپر (میراساز) سوار کرده‌اند که قادرند لرزش‌های انتقالی از شاسی دستگاه به کابین اپراتور را به حداقل برسانند.

شیشه جلوی کابین این بیل مکانیکی، یک تکه و به صورت لمینیت مقاوم ساخته شده که ضمن ارائه دیدی فراخ به اپراتور، در مقابل ضربات نیز مقاومت خوبی دارد. همچنین توسط یک سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، فشار هوای داخل کابین این دستگاه در حد ۶۰ پاسکال کنترل می‌گردد تا گرد و خاک محیط اطراف، امکان وارد شدن به کابین را نداشته باشند.

 

کنترل دو حالته عملکرد بوم

بوم این دستگاه قادر است در ۲ حالت کاری، به فعالیت بپردازد:

  1. حالت قدرت: برای لایه برداری مواد سخت ، در این حالت فشار کاری بوم به نحوی تنظیم شده که در زمان جمع کردن بوم، در صورتی که به مانعی برخورد کند، بخشی از قسمت جلوی زیربندی دستگاه از زمین جدا شده و از بخشی از وزن بیل مکانیکی، برای افزایش نفوذ پاکت داخل مواد قابل استخراج استفاده گردد.
  2. حالت معمولی: در این مد، فشار کاری بوم در حدی تنظیم می‌شود که در هنگام جمع کردن بوم، ناخن‌های پاکت قادر به نفوذ به داخل زمین نباشند و مجموعه ادوات به صورت شناور بر روی زمین اقدام به انباشت مواد استخراجی نماید.

 

 
بیل PC800LC-8 M6 - کوماتسو-4

کامترکس، رصد ۲۴ ساعت در ۷ روز هفته

از همان ابتدای تجهیز ماشین‌آلات کوماتسو در بازار کشور ژاپن به سیستم تلماتیکس ماهواره‌ای کامترکس در سال ۲۰۰۱، ژاپنی‌ها به این موضوع واقف بودند که این سیستم، یک نیاز برای آینده بازار ماشین‌آلات معدنی محسوب می‌شود. این پیش‌بینی برای اینکه به حقیقت تبدیل شود، چندان طولی نکشید و با استقبال مشتریان اروپایی کوماتسو، این سامانه از سال ۲۰۰۶ جزء تجهیزات پایه تمامی ماشین‌آلات فروخته شده بازار اروپا، قرار گرفت.

این سیستم صرفاً یک قابلیت برای تعیین موقعیت مکانی یک دستگاه یا ناوگانی از ماشین‌آلات کوماتسو نیست؛ بلکه می‌توان نحوه عملکرد یک ماشین را زیر ذره‌بین کارشناسان فنی قرارداد و داده‌های آماری به دست آمده را بعد از تجزیه و تحلیل، در جهت عملکرد بهتر ماشین و اپراتور و نحوه کاهش هزینه‌ها، مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال، شما قادر خواهید بود از زمان‌بندی دقیق سرویس‌های دوره‌ای هرکدام از بخش‌های دستگاه، اطلاع حاصل کنید یا با بررسی علائم اولیه خرابی دستگاه، پیش از رسیدن تکنسین‌های تعمیراتی، نسبت به عیب‌یابی و تأمین قطعات یدکی مورد نیاز احتمالی، اقدام کنید و از این طریق، خواب تعمیراتی دستگاه‌های یک شرکت اجرایی را کاهش دهید.

 

صفحه نمایشگر چند زبانه

صفحه نمایشگر رنگی ۱۲ اینچ کوماتسو، با بهره گیری از تکنولوژی TFT در ساخت آن، قادر است اطلاعات بصری را از هر زاویه دیدی، با کیفیت مطلوبی به اپراتور ارائه دهد. از طریق همین صفحه نمایشگر، اپراتور قادر است توسط یک دوربین فیلمبرداری کوچک نصب شده بر روی وزنه تعادل، دید کاملی از فضای پشت بیل مکانیکی، در اختیار اپراتور قرار دهد. همچنین در صورت سفارش مشتری، دو عدد دوربین فیلمبرداری دیگر نیز می‌توان در نقطه ای از دستگاه تعبیه کرد که تصاویر ضبط شده توسط آنها، از طریق صفحه نمایشگر، قابل پخش باشد.

 

سرویس و نگهداری راحت‌تر

کوماتسو برای راحت‌تر و سریعتر انجام گرفتن عملیات سرویس و نگهداری، اقدام به انجام اصلاحاتی بر روی  PC800LC-8 نموده که از جمله موارد آن می‌توان به قابلیت چرخش خلاف جهت استاندارد پروانه فن به منظور تمیزکاری شبکه‌های رادیاتور، نزدیک کردن موقعیت مکانی فیلترهای تعویضی دستگاه، گریس‌پمپ برقی همراه با نشانگر سطح گریس، فیلتر هواکش روغنی با عمر کاری بالاتر و نشانگر انسداد فیلتر هوای ۵ مرحله ای جهت اعلام هشدارهای مرحله ای پیش از انسداد کامل فیلتر هوا اشاره کرد. همچنین با بهره گیری از فناوری‌های جدید در ساخت فیلتر، بازه زمانی تعویض فیلتر روغن هیدرولیک از ۵۰۰ به۱۰۰۰ ساعت و فیلتر روغن موتور، از ۲۵۰  به ۵۰۰  ساعت افزایش یافته‌اند.

 

ایمنی بالاتر

در صنعت امروز، شعار، اول ایمنی و بعد کار، دیگر فقط یک جمله ویترینی نیست. تولید کنندگان خود را به تحقق این شعار متعهد می‌دانند، کوماتسو نیز در این زمینه از سردمداران محسوب می‌شود. پله‌های موجود در اطراف کابین برای تسهیل تردد افراد و دسترسی ایشان به موقعیت‌های اطراف دستگاه، جداسازی محفظه پمپ‌های هیدرولیک برای جلوگیری از پاشش روغن هیدرولیک بر روی قطعات داغ موتور و جلوگیری از بروز سانحه، استفاده از محافظ‌های گرمایی در برابر قطعات داغ موتور، استفاده از صفحات ضد لغزشی به عنوان پله، سیستم یکپارچه هشدارهای صوتی (بوق) و تصویری (چراغ‌های کاری) و برف پاک کن مخصوص پاکسازی قسمت‌های پایینی شیشه از جمله مواردی است که به افزایش سطح ایمنی کاربری دستگاه منجر شده‌اند.

کلمات کلیدی: sanginonline, sanginonline.com, mashinsangin, سنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد