نگاهی به ۵۰ شرکت برتر ماشین‌آلات تا پایان سال ۲۰۱۸

همچنان پر قدرت

کاترپیلار همچنان به عنوان بزرگترین تولید کننده ماشین آلات عمرانی و معدنی و دارای بیشترین سهم بازار در این صنعت، رتبه خود را در جایگاه نخست حفظ نموده است. کوماتسو رشد خوبی را در سال گذشته پشت سر گذاشته و به راحتی جایگاه دوم را از آن خود کرده است. اما بالاترین رشد مربوط به شرکت John deere می‌باشد.
میزان فروش ماشین‌آلات عمرانی و معدنی در چین در سال ۲۰۱۸ در حدود ۳۷ درصد رشد داشته و به عدد ۸۱۷,۳۴۳ دستگاه رسیده است. این بالاترین میزان تقاضا در چین از سال ۲۰۱۲ تاکنون بوده و یکبار دیگر چین را به عنوان بزرگترین بازار ماشین‌آلات در جهان مطرح می‌کند.
علیرغم تقاضای یکنواخت و بدون تغییر ماشین آلات در کشور ژاپن، سهم بازار شرکت های ژاپنی افزایش قابل توجهی در جهان داشته که نشان دهنده جهانی شدن هر چه بیشتراین برندهاست.

همچنان پر قدرت

نگاهی به ۵۰ شرکت برتر ماشین‌آلات تا پایان سال ۲۰۱۸

در نگاهی به ۵۰ شرکت برتر ماشین‌آلات بر اساس آمار به دست آمده، سال ۲۰۱۸ یکی دیگر از سال های پر قدرت برای صنعت ماشین آلات در جهان بوده است.بر اساس اطلاعات مالی استخراج شده از مهمترین تولید کنندگان ماشین‌آلات عمرانی و معدنی و همچنین شواهد عینی به دست آمده، این میزان رشد فروش در اکثر نقاط جهان ، و نه تنها بعضی نقاط خاص، به چشم می خورد.

بر اساس آخرین جداول فروش ماشین آلات مربوط به ۵۰ شرکت برتر ماشین‌آلات جهان در سال قبل (۲۰۱۷)، میزان کل فروش به ۱۶۲ میلیارد دلار رسیده بود که نسبت به سال پیش از آن (۲۰۱۶) ۲۱ درصد رشد را نشان می داد. این در حالی است که میزان کل فروش در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۸۴ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷ در حدود ۱۳.۵ درصد رشد داشته است. این واقعیت که به دنبال رشد قابل توجه در سال ۲۰۱۷ روند رشد در سال بعد از آن نیز در حدود ۱۳.۵ درصد بوده است، بیانگر قدرت بالای این صنعت است.

 

کاترپیلار

کاترپیلار همچنان به عنوان بزرگترین تولید کننده ماشین آلات عمرانی و معدنی و دارای بیشترین سهم بازار در این صنعت، رتبه خود را در جایگاه نخست حفظ نموده است. کوماتسو رشد خوبی را در سال گذشته پشت سر گذاشته و به راحتی جایگاه دوم را از آن خود کرده است. اما بالاترین رشد مربوط به شرکت John deere می‌باشد. این موضوع البته چندان عجیب نیست در واقع این اولین سالی است که شرکت John deere بعد از خرید سهام گروه ویرتگن (که با مبلغ ۵.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت) در لیست حاضر می‌شود.

در جدول سال ۲۰۱۷ گروه ویرتگن در جایگاه چهاردهم با فروش ۳.۶ میلیارد دلار قرار داشت بنابراین افزایش قابل توجه رتبه شرکت John deere بعد از خرید سهام این گروه طبیعی به نظر می‌رسد. این کمپانی در حال حاضر در رتبه سوم جدول قرار دارد و نسبت به جایگاه سال گذشته خود شش پله صعود داشته است.Hitachi با توجه به سبقت John deere علیرغم افزایش فروش در سال ۲۰۱۸ از رتبه سوم به رتبه چهارم سقوط کرده است.کمپانی Volvo نیز با افزایش فروش خود تا مبلغ ۹.۶ میلیارد دلار در جایگاه پنجم قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۸ مجموع فروش پنج شرکت ابتدای جدول بالغ بر ۷۵ میلیارد دلار بوده است.

 

بررسی کشورها

بر اساس اطلاعات به دست آمده از موسسه Off-Highway Research میزان فروش ماشین‌آلات عمرانی و معدنی در چین در سال ۲۰۱۸ در حدود ۳۷ درصد رشد داشته و به عدد ۸۱۷,۳۴۳ دستگاه رسیده است. این بالاترین میزان تقاضا در چین از سال ۲۰۱۲ تاکنون بوده و یکبار دیگر چین را به عنوان بزرگترین بازار ماشین‌آلات در جهان مطرح می‌کند. بازار بیل مکانیکی موضوع کلیدی در این رشد بوده است. فروش بیل های مکانیکی ۴۱ درصد و فروش مینی بیل ها ۴۲ درصد در چین در سال ۲۰۱۸ افزایش داشته است. انواع بیل‌های مکانیکی در مجموع ۵۶ درصد از کل تقاضا را در چین تشکیل داده است. همچنین رشد تقاضا برای لودرهای لاستیکی ۲۷ درصد و برای بلدوزرها تا ۳۲ درصد بوده است.

 

بر همین اساس

فروش شرکت های چینی در سال ۲۰۱۸ در جدول بالا رفته است. در بررسی این شرکت ها این موارد قابل توجه است، در بالای جدول شرکت XCMG رتبه ششم خود را حفظ نموده است. SANY با یک پله ارتقا از رتبه هشتم به هفتم رسیده است. در پایین تر، شرکت LiuGong از رتبه ۲۵ به ۲۱، Lonking از رتبه ۳۰ به ۲۴ و Sunward از رتبه ۴۰ به ۳۲ ارتقا یافته‌اند. در این میان تنها شرکت  XGMA تنزل رتبه از ۳۹ به ۴۶ داشته است. به لحاظ سهم بازار، شرکت‌های آمریکایی رهبری خود را در بازار از دست داده اند. سهم بازار این شرکت ها از ۲۶.۳ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۲۴.۶ در سال ۲۰۱۸ تنزل یافته است. در حال حاضر بالاترین میزان سهم بازار از آن شرکت های ژاپنی با ۲۵.۳ درصد می باشد.

 

بررسی کشورها

نکته جالب توجه این است که علیرغم تقاضای یکنواخت و بدون تغییر ماشین آلات در کشور ژاپن، سهم بازار شرکت های ژاپنی افزایش قابل توجهی در جهان داشته که نشان دهنده جهانی شدن هر چه بیشتراین برندهاست. سهم بازار شرکت های چینی نیز بر اساس آنچه در قبل به آن اشاره شد از ۱۴ درصد به ۱۶ درصد رسیده است که البته تا رسیدن به سهم بازار شرکت‌های آمریکایی و ژاپنی فاصله قابل ملاحظه‌ای دارد. وضعیت سایر کشورها در جدول سهم بازار عمدتا پایدار بوده هر چند که در این بین استثنائاتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال سهم بازار سوئد از ۸.۴ درصد به ۱۰ درصد رشد داشته و سهم بازار آلمان تحت تاثیر فروش گروه ویرتگن به John deere از ۸.۸ درصد به ۶ درصد کاهش یافته است. لیست امسال دو ورودی جدید نسبت به سال گذشته دارد.

شرکت هندی BEML که قبلا هم در این لیست حضور داشته و تولید کننده مجموعه متنوعی از ماشین‌آلات سنگین عمرانی و معدنی است و همچنین شرکت استرالیایی Boart Longyear که برای اولین بار در فهرست ۵۰ شرکت حضور دارد و محصولات حفاری تولید می‌کند. از نکات جالب توجه حضور شرکت Epiroc در این فهرست است. در سال ۲۰۱۷ شرکت Atlas Copco تصمیم به تاسیس یک شرکت جدید تحت عنوان Epiroc گرفت. شرکت Atlas Copco سال گذشته در رتبه ۲۸ فهرست قرار داشت و بعد از تاسیس شرکت جدید حالا Epiroc در رتبه چهاردهم جدول جای گرفته است.

 

دور نما

با توجه به عدم قطعیت‌های فضای سیاسی جاری در جهان، تحت تاثیر  برگزیت، جنگ‌های تجاری، جدال بر سر منابع انرژی و … هر گونه پیش بینی باید با توجه به سرعت فرا رسند تغییرات باشد. با این وجود سیر صعودی رشد در بازار ماشین‌آلات محتمل به نظر می‌رسد. رقم فروش در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۳۲ میلیارد دلار بوده که پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۰۹ بوده است. این وضعیت در سال ۲۰۱۶ با رقم فروش ۱۳۰ میلیارد دلار حتی بدتر نیز شده است.

پس از آن در سال ۲۰۱۷ رقم ماندگار فروش ۱۶۲ میلیارد دلار به ثبت رسیده که رشد قابل توجهی در این صنعت محسوب می‌شود. در نهایت این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۱۸۴ میلیارد دلار رسیده است که هرچند رشد آن به اندازه سال پیش نبوده ولی بازهم قابل توجه است. برای بسیاری از کشورها سال ۲۰۱۸ اوج دوره فروش آنها بوده است چین کلیدی‌ترین کشوری است که بالاترین میزان رشد را در دو سال گذشته تجربه کرده است. هر چند که به مرور با پیشرفت برخی از پروژه‌های بزرگ عمرانی نیاز آنها به ماشین‌آلات کمتر خواهد شد. در هند نیز احتمالا به علت انتخابات پیش رو در سال ۲۰۱۹ کاهش فروش دیده خواهد شد.

در آمریکا دولت می‌کوشد با فعال‌سازی پروژه‌های عمرانی نیاز به ماشین‌آلات را افزایش دهد. برخی از کشورها نیز مانند پرتقال، ایرلند، ایتالیا و اسپانیا درسال گذشته حدود ۱۰ درصد رشد در فروش داشته‌اند هر چند که در کل عدد قابل ملاحظه‌ای نیست.

در مجموع پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۹ فروش کل نسبت به سال قبل از آن، از رشد برخوردار باشد هر چند که به نظر می‌رسد میزان این رشد احتمالا کمتر از ۱۳.۵ درصد امسال باشد.

کلمات کلیدی: sanginonline, sanginonline.com, mashinsangin, سنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد