مقایسه بیل‌های هیدرولیکی سنگین R1200LC-9 هیوندای با PC1250-8 کوماتسو

تازه وارد کره‌ای در برابر کهنه کار ژاپنی

– وزن کاری و ابعاد
– موتور
– سیستم هیدرولیک
– زیربندی، شاسی و اجزاء کارساز
– سیستم‌های کنترلی عملکرد و مودهای کاری
– راحتی اپراتور
– تحلیل کارایی و نیروی حفاری
– قابلیت سرویس
– آپشن‌های ویژه
– تجهیزات تلماتیکس

تازه وارد کره‌ای در برابر کهنه کار ژاپنی

مقایسه بیل‌های هیدرولیکی سنگین R1200LC-9 هیوندای با PC1250-8 کوماتسو

مقایسه ماشین‌آلات مختلف به ویژه مقایسه بیل‌های هیدرولیکی سنگین که حداقل در یک مشخصه نزدیک به یکدیگر باشند می‌تواند برای خریداران شرایط تصمیم‌گیری بهتری ایجاد کند. در خلال مقایسه مشخصات مختلف دستگاه‌ها، شناخت بهتری از طرف‌های مقایسه بدست می‌آید، این شناخت می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشخصات فنی و عملکردی تا ویژگی‌های بازدهی دستگاه را شامل شود. اطلاعات و دیدگاه‌های حاصل از این گونه مقایسه‌ها علاوه بر جذابیت برای علاقمندان، می‌تواند به تصمیم سازی برای مسئولین اجرایی عملیات و مدیران مرتبط با حوزه تامین ماشین‌آلات کمک نماید.

در این مقاله‌ی سنگین آنلاین، قصد داریم دو دستگاه سنگین معدنی به روز را در کفه ترازو قرار دهیم. بیل-شاول‌های کلاس ۱۲۰ تن ساخت دو برند مطرح و خوش نام در بازار ایران یعنی کوماتسو ژاپن و هیوندای کره موضوع این مقایسه خواهند بود. ماشین‌آلات کوماتسو که از دوران دفاع مقدس تا کنون نام آشنای صنایع و پروژه‌های عمرانی کشور بوده‌اند، همواره به دوام، کیفیت و کارایی در عین سادگی مشهور هستند. هیوندای، تازه وارد بازار هم به لطف اعتماد کسب شده در ۱۰ سال گذشته در صنایع مختلف از خودرو گرفته تا کشتی‌سازی، جای خود را بخوبی در پروژه‌های عمرانی کشور باز کرده است. تصویر جا افتاده از ماشین‌آلات هیوندای ترکیبی است از تکنولوژی به روز، راحتی کاربری و کیفیت و دوام تایید شده در بازار است.

هیوندای و کوماتسو، هر دو توانسته‌اند در بازار بیل‌های سبک و نیمه سنگین، جایگاه خود را در بازار تثبیت کنند. اما وقتی پای بیل-شاول‌های سنگین معدنی به میان می‌آید، باید گفت تازه وارد کره‌ای هنوز در حال محک خوردن است. در این مقاله، مشخصات فنی و کاری بیل PC1250-8 ساخت کوماتسو را در برابر بیل R1200-9 ساخت هیوندای قرار داده و سعی می‌کنیم نکات مثبت و منفی این دو دستگاه را در برابر هم آشکار کنیم.

 

وزن کاری و ابعاد

در حالت استاندارد، PC1250-8 با کفشک ۷۰۰ میلیمتری ۱۰۶۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد که ۱۹.۸ PSI فشار بر واحد سطح زمین وارد می‌کند. R1200-9 با وزن کاری ۱۱۸۰۰۰ و عرض کفشک مشابه، ۲۱.۴۷ PSI فشار بر زمین وارد میکند که با توجه به توان نامی بالاتر، به حفظ تعادل و کشش بیشتر در عین حفظ چالاکی منجر خواهد شد. ابعاد دسترسی دو دستگاه در جداول ارائه شده است.

 

موتور

کوماتسو برای PC1250-8 از موتور SAA6D170E-5 که توسط خود این شرکت ساخته شده و در ۱۸۰۰ دور بر دقیقه به حداکثر توان نامی ۶۸۸ اسب بخار می‌رسد، بهره می‌برد. هیوندای اما اگرچه برای بیل‌های سبک و نیمه سنگین شروع به استفاده از موتورهایی با برند خود (بعضاً بر اساس طراحی شرکت کامینز) می‌نماید، برای R1200-9 از موتور کوآنتوم سری K شرکت کامینز بهره برده است. موتور QSK23-C با حجم جابجایی ۲۳ لیتر، در ۱۸۰۰ دور بر دقیقه به حداکثر توان ۷۶۰ اسب بخار می‌رسد.

هر دو موتور مشابه بسیاری از موتورهای این کلاس مجهز به توربوشارژر و افترکولر می‌باشند. که در عین افزایش قابل توجه توان و بازدهی کاری، نیاز به سرویس و نگهداری صحیح را در آنها تقویت می‌کند. به لحاظ استاندارد آلایندگی، ریش سپید ژاپنی، با پاس کردن استاندارد TIER3 آمریکا و STAGE3A اروپا، بیشتر از تازه وارد کره‌ای دوست دار طبیعت است. R1200LC-9 از لحاظ استاندارد آلایندگی در سطح TIER2 آمریکا و STAGE2 اروپا می‌باشد. استاندارد آلایندگی بالاتر بواسطه استفاده از سیستم EGR خنک شونده در موتور SAA6D170E-5برای PC1250-8 محقق شده است.

 

سیستم هیدرولیک

در بیل PC1250-8 از دو پمپ دبی متغیر پیستونی تاندم که هرکدام حداکثر دبی ۴۹۴ لیتر بر دقیقه تولید می‌کنند برای سیستم‌های کاری ادوات و حرکت، و از یک پمپ پیستونی دبی متغیر با حداکثر دبی خروجی ۶۰۰ لیتر بر دقیقه برای گردان استفاده شده است. R1200-9 اما برای کلیه عملکردهای سیستم هیدرولیک از دو پمپ پیستونی دبی متغیر هر کدام با حداکثر دبی ۴۹۰ لیتر بر دقیقه استفاده می‌کند. تا همین جا مشخص می‌شود که بر روی کاغذ PC1250-8 با ۶۰۰ لیتر بر دقیقه دبی بیشتر روغن، در مانور و بارگیری ۹۰ درجه و ۱۸۰ درجه چالاک تر خواهد بود. بالاتر بودن سرعت گردان در PC1250-8 به واسطه همین دبی بیشتر محقق شده است.

در سایر مشخصات کاری نظیر نیروی کشش سیستم حرکت، سرعت حرکت و فشار کاری، تازه وارد کره‌ای نه تنها چیزی از رقیب کم ندارد بلکه بر روی کاغذ با اختلاف جزئی پیشی گرفته است.

کوماتسو PC1250-8 از سیستم مرکز باز حساس به بار که در سایر بیل‌های ساخت این شرکت هم دیده شده استفاده نموده است، سیستمی که مزایایی همچون جلوگیری از هدر رفت انرژی و سوخت را به همراه دارد، ضمن اینکه چالاکی سیستم هیدرولیک را حفظ می‌کند. هیوندای نیز در دستگاه R1200-9 با بهره‌گیری از سیستم مرکز باز منفی طراحی شده توسط شرکت کاوازاکی، توانسته به همین مشخصات کاری دست پیدا کند. هیوندای در تمام بیل‌های خود از همین سیستم استفاده کرده است. این امر سادگی و امکان ارائه آموزش‌های جامع تعمیرات هیدرولیک را برای محصولات این شرکت فراهم نموده است.

 

 

زیربندی، شاسی و اجزاء کارساز

به لحاظ طراحی، فریم مرکزی PC1250-8 از نوع H-Leg و شاسی شنی از نوع BOX SECTION می‌باشد. در R1200-9 اما از فریم مرکزی X-Leg و شاسی شنی از نوع PENTAGONAL BOX TYPE استفاده شده است.

 

سیستم‌های کنترلی عملکرد و مودهای کاری

هیوندای برای سنگین‌ترین محصول خود نیز مانند اعضای کوچک‌ترین خانواده ماشین‌آلاتش از سیستم کنترلی NEW CAPO بهره می‌برد. این پلت فرم کامپیوتری کنترل کلیه عملکرد‌های هیدرولیکی دستگاه را در دست دارد. عملکرد‌هایی همچون انتخاب سه مود توان قدرتی، استاندارد و کم مصرف. همچنین برای استفاده از ادوات الحاقی مانند چکش یا چنگک یک مود بخصوص طراحی شده که به کاربر امکان تعیین میزان دبی مصرفی را می‌دهد.

در سیستم CAPO یک مود کاری سفارشی وجود دارد، که در آن امکان تنظیم سیستم هیدرولیک و دور موتور به طور دستی وجود دارد، این حالت کاری در مواقع خاص می‌تواند توسط اپراتور یا تیم نگهداری برای انجام کاربری‌های بخصوص یا تست‌های عملکردی مفید واقع شود. عملکرد POWER MAX مانند اکثر بیل‌های هیدرولیکی امروزی در این دستگاه نیز طراحی شده است تا در مواقعی که کاربر نیاز به قدرت هیدرولیک بیشتر دارد، فشار کاری دستگاه برای مدت زمان محدود تا ۳۵۰ بار افزایش یابد.

سیستم اولویت‌بندی بین عملکردهای بوم و گردان امکان تنظیم سرعت این ادوات برای افزایش بازدهی بارگیری را فراهم می‌کند، این عملکرد می‌تواند در حالت دستی و اتوماتیک توسط کاربر تنظیم شود. عملکرد بازتولید دبی برای جک استیک نیز توسط مانیتور دستگاه قابل فعال یا غیرفعالسازی است که در حین انجام عملیات حفاری سرعت جمع شدن استیک را افزایش می‌دهد.

 

مانیتور

تازه وارد کره‌ای از یک مانیتور رنگی با کیفیت امروزه دارای امکاناتی همچون دسترسی به کدهای خطا از طریق عملکرد عیب‌یابی خودکار، دسترسی به اطلاعات خروجی سنسورها، سوئیچ‌ها و کلیدهای عملکردی دستگاه می‌باشد. زمان‌های سرویس و سایر اطلاعات مدیریتی دستگاه نیز توسط یک واسط کاربری کارآ از طریق مانیتور در دسترس می‌باشد.

کهنه کار ژاپنی هم کارکردهای اثربخش بسیاری را در قالبی ساده‌تر بر اساس پلت فرم ابداع شده ECOT3 در دسترس قرار می‌دهد. مانیتور سیاه و سفید با دکمه‌هایی ساده تر، رابط کاربر و دستگاه می‌باشد. مودهای توان در بیل PC1250-8 در دو حالت کلی قدرتی و کم مصرف در دسترس هستند، با این توضیح که مود کم مصرف در این دستگاه به چهار حالت E0 تا E3 تقسیم شده‌اند. تقسیم مود کم مصرف به چند زیرمجموعه، قدرت انتخاب بیشتری به اپراتور دستگاه می‌دهد تا میزان مصرف سوخت موتور و قدرت سیستم هیدرولیک را با دقت بیشتری در تناسب با شرایط کاری تنظیم کند.

در PC1250-8 هم امکان دسترسی به قدرت بیشتر از طریق افزایش ۱۰ درصدی فشار هیدرولیکی وجود دارد. اولویت‌بندی و میزان تقسیم دبی هم توسط تنظیمات مانیتور به شکلی ساده‌تر نسبت به سنگین ترین ساخته هیوندای، وجود دارد.

سیستم عیب‌یابی خودکار در PC1250-8 به طور هوشمند، اطلاعات کاری سابقه دستگاه را به طور گزیده ذخیره می‌کند و از این اطلاعات برای الگویی جهت تحلیل کدخطاهای پیش آمده بهره می‌برد، این اطلاعات به طور کاملاً کاربردی از طریق مانیتور راهنمایی برای تیم‌های کاربری و تعمیرات دستگاه می‌باشد.

 

راحتی اپراتور

هر دو دستگاه به لحاظ تامین آسایش و راحتی اپراتور و طراحی ارگونومیک کابین در سطح بالایی قرار دارند، هرچند از نظر زیبایی، تازه وارد کره‌ای با ظرافت‌های ظاهری دلربایی می‌کند. هر دو دستگاه دارای سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک هستند.

طراحی داخل کابین در PC1250-8 و موقعیت قرارگیری صندلی اپراتوری بگونه‌ای است که قابلیت خواباندن کامل صندلی وجود دارد. در این دستگاه همچنین برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل، فشار هوای داخل کابین اندکی بیشتر از هوای آزاد تامین می‌شود (در حد فشار ۶ میلیمتر آب).

 

 

تحلیل کارایی و نیروی حفاری

با توجه به طراحی و مقطع جک‌ها و فشارکاری دستگاه‌ها با پشتوانه موتورهای قدرتمند، هر دو دستگاه نیروی برش استیک و نیروی حفاری باکت قابل توجهی را برای بازوهای خود آماده به کار دارند. هرچند بر روی کاغذ تازه وارد کره‌ای با اندکی تفاوت از کهنه کار ژاپنی پیشی گرفته است.

 

قابلیت سرویس

سرویس های دوره‌ای بعنوان فرآیندی اساسی مکرراً در طول عمر مفید دستگاه و بین شیفت‌های کاری توسط تیم‌های سرویس انجام می‌شود، راحتی دسترسی به محل قرار گیری فیلترها و تخلیه و سرریز مواد مصرفی دستگاه در افزایش زمان مفید کاری و انجام صحیح آیتم‌های سرویس نقش موثری دارد. در مقایسه بیل‌های هیدرولیکی سنگین ،  محل‌های سرویس چه در خصوص فیلترها و چه در مورد مواد مصرفی هر دو دستگاه، با لحاظ کردن این اصل طراحی شده است.

 

آپشن‌های ویژه

علاوه بر موارد استاندارد، معمولاً ایده‌های خلاقانه توسط سازندگان ابداع می‌گردد که مبنای آن تشخیص یک نیاز اپراتوری، سرویس و یا بر اساس عملکردهای فنی می‌باشد. کهنه کار ژاپنی چند نمونه از این ابداعات را با خود به همراه دارد.

سیستم ضربه‌گیر بوم که با استفاده از شیرهای یکطرفه دوتایی با برگشت آهسته در بیل PC1250-8 تعبیه شده است، از طریق کاهش ضربات بوم به شاسی در حین کاربری و بارگیری، علاوه بر افزایش ماندگاری اجزاء کارساز، به راحتی بیشتر اپراتور دستگاه منجر می‌گردد.

فیلتر خط فشار در سیستم کاری هیدرولیک معمولاً در بیل‌های هیدرولیکی در خط فرمان دیده می‌شود، طراحان کوماتسو اما پا را فراتر گذاشته و در PC1250-8 در خط پرفشار دبی خروجی هر یک از پمپ‌های اصلی ادوات از یک فیلتر استفاده کرده‌اند. این امر به حفاظت بیشتر از سیستم هیدرولیک و اجزاء حساس آن منجر می‌گردد.

 

تجهیزات تلماتیکس

با گسترش زیرساخت های شبکه در سراسر دنیا و ایجاد شدن امکان استفاده از بسترهای ماهواره‌ای و اینترنتی، یک نیاز در حال گسترش در بازار ماشین‌آلات به وضوح مشاهده می‌شود. پایش وضعیت کاری دستگاه از راه دور، امکانی است که سازندگان به نام ماشین‌آلات در دنیا هر یک به نوعی تلاش در فراهم کردن آن برای مشتریان خود دارند. نیاز به سرویس، وضعیت کاربری دستگاه توسط اپراتور، محدوده جغرافیایی کار دستگاه و محل دقیق آن و همچنین اطلاع از کدهای خطا و هشدارهای حادث شده در دستگاه، از جمله مواردی است که توسط این گونه تجهیزات در دسترس صاحبان ماشین‌آلات و یا تیم های مدیریتی آنها قرار می‌گیرد.

هر دو شرکت بنام ژاپنی و کره‌ای در این زمینه حرفی برای گفتن دارند، هیوندای بستر Hi-Mate و کوماتسو سیستم KOMATRAX PLUS را در این خصوص معرفی کرده‌اند. اگرچه کم و کیف و نحوه استفاده موثر از این سیستم‌ها هنوز جای بحث و بررسی دارد، اما هر دو شرکت این تجهیزات را به عنوان امکانات اضافه‌ای که مشتری بایست برای نصب آنها مبلغ بیشتری پرداخت کند، در اختیار آنها قرار می‌دهند.

 

در پایان می‌توان گفت با در نظر گرفتن تمام موضوعات مطرح شده برای مقایسه بیل‌های هیدرولیکی سنگین، پارامتر تعیین کننده برای بسیاری از فعالان حوزه معدن، قیمت است. که تفاوت چشمگیری از این لحاظ بین این دو دستگاه دیده می‌شود. همچنین محدودیت‌های دیگری در بازار مشاهده می‌شود که ریشه در شرایط اقتصادی و بین‌المللی دارد، در چنین شرایطی امکان دسترسی به قطعات یدکی و میزان هزینه‌های انجام تعمیرات و نگهداری دستگاه نیز به عنوان پارامترهایی اثرگذار در فرآیند انتخاب، خرید و مقایسه بیل‌های هیدرولیکی سنگین محسوب می‌شوند. که قطعاً در جای خود نیاز به ارائه تحلیل و بررسی دارد.

کلمات کلیدی: sanginonline, sanginonline.com, mashinsangin, سنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83