معرفی و بررسی سری کامیون‌های ZETROS مرسدس بنز

مسافر مسیرهای سخت

– با در نظر گرفتن این نکته که این محصول برای سخت‌ترین ماموریت‌های ممکن برای یک کامیون خارج جاده‌ای طراحی شده است، قرار دادن کابین در پشت موتور به عنوان یک مزیت عمده خودنمایی می‌کند.
– دماغه از جنس پلاستیک تقویت شده با فیبر شیشه و در پروسه‌ای ملقب به “فرآیند تزریق فیبر طولانی” تولید شده است.
– طراحی کلی بدنه از دید روبرو، با المان‌هایی مانند ظاهر متفاوت اما مستحکم محفظه رادیاتور که بر اساس همان ایده اصلی به کار رفته در کامیون‌های بنز ساخته شده و عناصر بصری به کار رفته در مدل‌های G و GL (که عملکرد افسانه‌ای در مسیرهای خارج جاده‌ای داشته‌اند)، این پیام را به بیننده می‌رساند که ZETROS اساساً برای محیط‌های خارج جاده‌ای بهترین گزینه است.

مسافر مسیرهای سخت

معرفی و بررسی سری کامیون‌های ZETROS مرسدس بنز

مرسدس بنز زتروس یک کامیون خارج جاده‌ای مخصوص بر اساس پلتفرم استاندارد سری‌های آزور و آکتروس و مجهز به سیستم انتقال قدرت به تمامی چرخ‌ها است. این کامیون در یک مدل سه محور و موتور نصب شده در پشت کابین (ZETROS 2733 A 6*6) و یک مدل دو محور (ZETROS 1833 A 4*4) به بازار ارائه شد. قابلیت بارگیری برای مدل ۳ محور در بازه ۷ تا ۱۰ تن و برای مدل دو محور در بازه بین ۴ تا ۶ تن می‌باشد.

طراحی مدل ZETROS تحت تاثیر مدل های GL و G انجام شده و مجهز به یک رادیاتور مستحکم، نشانگرهای جانبی دارای محافظ، ضربه‌گیرهای سه تکه به همراه پله‌های دسترسی به کابین که در پشت محور جلو تعبیه شده‌اند (موقعیتی که به اندازه ممکن از لبه در فاصله دارد) می‌باشد. کامیون با یک کابین استاندارد منطبق با بالاترین استانداردهای ایمنی و ارگونومی به بازار معرفی شده است. سه صندلی تک نفره به همراه فضای فراوان برای نگهداری اشیاء و تجهیزات در داخل کابین مهیا شده است.

با در نظر گرفتن این نکته که این محصول برای سخت‌ترین ماموریت‌های ممکن برای یک کامیون خارج جاده‌ای طراحی شده است، قرار دادن کابین در پشت موتور به عنوان یک مزیت عمده خودنمایی می‌کند. این ویژگی تاثیر عمده‌ای بر روی قابلیت رانندگی بهینه این کامیون گذاشته است. در چنین آرایش قرارگیری موتور، موقعیت راننده به جای اینکه بالای موتور باشد، در پشت اکسل جلو قرار می‌گیرد. نتیجه این آرایش قطعات در کاهش عمده بارهای عمودی و افقی وارده به راننده مشخص می‌شود. این وضعیت تاثیر به سزایی بر میزان کنترل راننده در محل قرارگیری‌اش دارد. از همین رو آرایش موتور – جلوی – کابین مزایای عمده‌ای به لحاظ ایمنی، ارگونومی و قابلیت کنترل در اختیار راننده قرار می‌دهد.

 

بدنه و کابین

بدنه مرسدس بنز ZETROS از ۳ نقطه بر روی شاسی آن قرار گرفته است و نه ۴ نقطه. به لطف این طراحی، اعوجاج کمتری از شاسی به کابین منتقل می شود. محل های نصب در موقعیت نزدیک به محور پیچشی تعبیه شده اند که اثر مشهور به اعوجاج عرضی را می‌کاهد. به لحاظ عملیاتی این توضیحات بدان معنی است که در هنگام مواجهه با چالش رانندگی در خارج جاده، راننده یک کامیون ۴*۴ با آرایش کابین بر روی موتور در مقایسه با راننده یک کامیون زتروس ۴*۴، با سرعت و راحتی نصف موفق به کنترل و عبور از چالش خواهد شد.

در واقع می توان گفت که مزایای آرایش کابین – پشت – موتور بیشتر خود را در هنگام رانندگی در خارج جاده به چشم می‌آورد. این مزایا شامل قابلیت مانور بهتر در زمین‌های ناهموار نیز می‌شود که سبب گردیده زتروس برای رسیدن هر چه سریعتر به مقصد بی‌رقیب باشد. از همین روست که زتروس در کاربری هایی مانند خودرو آتش‌نشانی، مصارف کشاورزی و حتی معادن روزمینی و زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند سرعت و امنیت را به صورت همزمان فراهم کند.

مضاف بر این مزیت، امتیازات دیگری نیز برای طراحی کابین – پشت – موتور در کامیون‌های به اصطلاح دماغدار در زمین‌های ناهموار خارج جاده عبارتست از: بزرگ تر بودن اندازه WHEEL BASE به نسبت بزرگتر LEVERAGE می‌انجامد، به گونه‌ای که به واسطه توزیع وزن بهتر، میزان لغزش در محور جلو خصوصاً در هنگام عبور از شیب‌های تند و ناهموار به سمت بالا به طور چشم‌گیری، کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، هنگام حرکت در سرازیری ناهموار که قابلیت دید چندانی برای راننده نسبت به ناهمواری‌های سطح زمین وجود ندارد و احتمال لغزش نیز افزایش می‌یابد، فاصله‌ی میان موقعیت راننده و هر مشکل احتمالی در لبه جلویی دستگاه به افزایش ایمنی در حین رانندگی کمک می‌کند.

 

 

دسترسی به موتور

مزیت دیگر دماغدارها را می‌توان در امکان دسترسی به شیشه جلو و محل قرارگیری موتور در نظر گرفت. برخلاف کامیون های باطراحی کابین – روی – موتور، در کامیون‌های دماغدار می‌توان بدون ایجاد تغییر در کابین دستگاه، به محل قرارگیری موتور دسترسی پیدا نمود.

هنگام کاربری در شرایطی با آب و هوای به شدت متغیر و سخت مانند سیبری، در شرایط اضطراری تعداد قابل توجهی از پرسنل در زمان انجام تعمیرات یا سرویس ماشین در صورت لزوم می‌توانند داخل کابین ماشین بمانند، کابینی که قابلیت نصب گرمکن‌های اضطراری را نیز دارد. این امر برای موقعیت‌هایی که دستگاه در مکان‌های دورافتاده مورد سرویس و تعمیرات قرار می‌گیرد حائز اهمیت بیشتر خواهد بود. برخلاف وزن کم دماغه در این کامیون، استحکام لازمه برای اینکه افراد بر روی نقاط مختلف آن بایستند و امور مربوط به تعمیرات، سرویس و یا حتی تمیزکاری شیشه جلو را انجام دهند وجود دارد.

راحتی انجام سرویس های دوره‌ای نیز در این کامیون بی‌رقیب محسوب می‌شود. گام‌های کمتری برای رسیدن به نقاط سرویس کاری برای ZETROS مورد نیاز است. پلکان جمع شونده در هر طرف، راحتی دسترسی به دو طرف کابین را نیز تامین می‌کند. درب محفظه دماغه به راحتی هرچه تمام تر قابل باز کردن به سمت جلو است و یک فنر پیچشی در مرکز ساپورت‌های متصل کننده ایمنی درب را هنگام باز شدن تضمین می‌نماید. در صورت نیاز می‌توان تنها با باز کردن تعداد کمی از پیچ ها، درپوش دماغه را به طور کامل جدا نمود. علاوه بر اینها، در داخل محفظه موتور، در دو طرف موتور قطعاتی بعنوان محل ایستادن و انجام امور مربوط به موتور تعبیه شده است.

خود دماغه از جنس پلاستیک تقویت شده با فیبر شیشه و در پروسه‌ای ملقب به “فرآیند تزریق فیبر طولانی” تولید شده است.

 

 

طراحی منحصر به فرد

طراحی کلی بدنه از دید روبرو، با المان‌هایی مانند ظاهر متفاوت اما مستحکم محفظه رادیاتور که بر اساس همان ایده اصلی به کار رفته در کامیون‌های بنز ساخته شده و عناصر بصری به کار رفته در مدل‌های G و GL (که عملکرد افسانه‌ای در مسیرهای خارج جاده‌ای داشته‌اند)، این پیام را به بیننده می‌رساند که ZETROS اساساً برای محیط‌های خارج جاده‌ای بهترین گزینه است.

 

فرم به دنبال عملکرد

حتی در موضوع ساده‌ای مانند شیشه جلو، فرم به دنبال عملکرد می‌رود. زوایای تند و مساحت متوسط کل شیشه تضمین می‌کند که در نواحی حاره‌ای، دمای داخل کابین بسیار بالا نرود. تمامی چراغ ها در زتروس (حتی چراغ‌های کوچک جانبی) با محافظ‌های فلزی پوشانده شده‌اند. گارد سه تکه محافظ سپر جلو به طور ملموس حس مقاومت و جان سختی ZETROS را منتقل می‌کند. در هنگام باربرداری با ظرفیت نامی با استفاده از تایرهای سایز ۱۴.۰۰ R20، ارتفاع محل نشستن راننده از سطح زمین معادل ۲۸۳۳ میلی‌متر و عرض کلی دستگاه معادل ۲۵۳۰ میلی‌متر می‌گردد.

با این وجود دماغه و کابین اپراتور در ظاهر با ۲۳۰۰ میلیمتر عرض، باریک تر بنظر می‌آیند. هر دو این ویژگی‌ها یعنی ارتفاع کلی و عرض کم، برای عملکرد یهتر آن در خارج جاده مزایای مهمی محسوب می‌شوند. خصوصاً در شرایطی که فشار زیادی در مسیر موجود نیست. نکته دیگر درمورد زتروس، سهولت سوار پیاده شدن راننده در شرایطی با فاصله جانبی بسیار کم است. این مزیت به واسطه دماغدار بودن و آرایش کابین – پشت – موتور بودن زتروس حاصل شده است. تنها با کمی باز کردن درب کابین، راننده که بر روی پاله‌های دسترسی قرار دارد به راحتی می تواند وارد کابین راننده شود.

 

بارگیری راحت

ارتفاع کلی کم این کامیون عاملی است که باعث شده در موقعیت‌هایی با محدودیت ارتفاع (مانند سیلوها، کانال‌ها، معادن زیرزمینی و …) بارگیری آن امکان‌پذیر و راحت باشد. عرض کامیون و کابین به شکلی طراحی شده که برای جابجایی ریلی نیز مشکلی وجود نداشته باشد (برای زمانی که بخواهند آن را درون واگن قرار دهند). چنین مزایای ZETROS را به گزینه اول در عملیات‌های امداد و نجات تبدیل می‌کند. از همین روست که زتروس همواره یک گزینه روی میز برای شرکت‌های آتش‌نشانی و امداد و نجات بوده است.

 

 

کابینی جادار

برای راننده و همراهانش، کابین با ارتفاع پایین، ایمنی و راحتی را در هنگام سوار و پیاده شدن تامین کرده و فضای بزرگی را در اختیار قرار می‌دهد. محفظه پایین دسترسی به موتور فضایی را از کابین به خود اختصاص نداده و در پشت صندلی‌ها نیز فضای بسیار گسترده‌ای برای استفاده جهت قراردادن وسایل یا هر چیز دیگری در دسترس است. کل فضای دسترس در داخل کابین زتروس به ۱۴۰۰ لیتر می‌رسد.

داخل کابین ۳ صندلی کامل قرار داده شده که مجهز به کمربندایمنی و پشتی‌سر هستند. امکاناتی نظیر سیستم تعلیق هوای فشرده نیز بصورت آپشن برای صندلی‌ها قابل نصب می‌باشد. هر دو نوع صندلی‌ها را می‌توان با یکدیگر ترکیب نمود. پوشش صندلی‌ها نیز توسط بنز بصورت سفارشی قابل انجام است. داشبورد با انبوهی از کلیدها و امکانات احاطه شده و یادآور ظاهر کاری مدل AXOR می‌باشد. گرچه این تفاوت وجود دارد که در زتروس این امکانات در فضای کمتری قرار داده شده‌اند. جنس قطعات داخل داشبورد به گونه‌ای است که می‌توان براحتی آنها را تمیز نمود.

امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد