معرفی و بررسی سری جدید کامیون‌های عمرانی مان  TGX D38

" مان" قوی‌تر می‌شود!

– ارتقاء کیفیت خدمات پس از فروش و مواجهه با اقبال بیش از پیش در میان رانندگان در کشورهای اروپایی منجر به جان گرفتن دوباره این برند در بازار خودروهای باری شده است.
– طیف محصولات این برند شامل کامیون‌هایی با کاربری‌های مختلف از مصارف شهری، آتش نشانی و … گرفته تا کامیون‌های سرسخت عمرانی را شامل می‌شود.
– توان زیاد در کنار وزن و مصرف سوخت پایین به یک مزیت رقابتی مهم برای مان تبدیل شده است.
– مصرف سوخت پایین، استاندارد آلایندگی به روز و کاهش وزن بصورت قابل توجه در سایه به کارگیری تکنولوژی‌های روزآمد در موتور جدید D38 این شرکت محقق شده است.
– به لطف ویژگی SmartShifting که در گیربکس ۱۲ سرعته TipMatic-2 مان تعبیه شده تقدم و تاخر تعویض دنده‌ها به نفع کاهش زمان تعویض میان سه دنده بالا، اصلاح گردیده است.

“مان” قوی‌تر می‌شود!

معرفی و بررسی سری جدید کامیون‌های عمرانی مان  TGX D38

از مان تا مان TGX D38 ؛ برند مان از قدیم الایام بازیگر مهم بازی صنعت حمل و نقل محسوب می‌شده است. اگرچه در سال‌های ابتدایی ورود این برند ضعف در خدمات و قطعات، تعدادی از رانندگان و مالکان را ناامید کرده بود، اما استفاده از قطعات باکیفیت و توسعه شبکه خدمات پس از فروش در کشورهای اروپایی توانست پس از سال‌ها این برند را با قدرت نسبی به بازار بازگرداند. از آنجایی که بازار حمل و نقل بر اساس نیازهای مشتری شکل می‌گیرد، مقامات محلی و تامین‌کنندگان مواد اولیه به سمت استفاده از محصولات مان هدایت شده‌اند.

ارتقاء کیفیت خدمات پس از فروش و مواجهه با اقبال بیش از پیش در میان رانندگان در کشورهای اروپایی منجر به جان گرفتن دوباره این برند در بازار خودروهای باری شده است. دستیابی به سهم بازار بیشتر، در سایه تمایل مدیران ناوگان‌های عمده و اقبال بسیاری از رانندگان و شرکت‌های کوچک به مان محقق شده است. طیف محصولات این برند شامل کامیون‌هایی با کاربری‌های مختلف از مصارف شهری، آتش نشانی و … گرفته تا کامیون‌های سرسخت عمرانی را شامل می‌شود.

کامیون های عمرانی مان TGX D38 گل سرسبد این محصولات محسوب می‌شود که “سنگین آنلاین” در این مقاله به معرفی و بررسی ویژگی‌های اصلی آن می‌پردازد. مان سری TGX را برای چند رده کلی کاربری ترانزیت، عمرانی، بتون، کاربری‌های خاص، جابجایی زباله، ماشین آتش‌نشانی و کامیون‌های کشاورزی پیشنهاد می‌دهد.

 

 

 

 

پیشرانه‌های مان TGX D26

سنت مان از دیرباز بر پاشنه راحتی راننده و صرفه اقتصادی مصرف سوخت چرخیده است. چنین الگویی نتوانسته بود نیاز و میل رانندگان به قدرت را آنطور که اقتضای بازار بود برآورده سازد. مشخصاً در جابجایی‌های بزرگ که دو تریلر به یکدیگر متصل می‌شوند نیاز به قدرت افزایش می‌یابد، رانندگانی که با چنین موقعیت‌هایی زیاد سر و کار دارند قدرت ۵۰۰ اسب بخار را ناکافی دانسته و به همین دلیل قطعاً سنت مان برایشان کارساز نبوده است. البته رانندگان کارکشته تر برای بررسی قدرت یک کشنده قطعاً فقط به توان نامی موتور بسنده نمی‌کنند. نمودارهای خروجی توان و گشتاور موتور که در واقع عنصر تعیین کننده در سنجش میزان قدرت کشش یک کشنده می‌باشند نقش تعیین کننده‌تری در انتخاب و پیش‌بینی توان یک خودرو باری دارند. از این حیث معمولاً برندهای اروپایی برنده بازی هستند، مان هم از این قاعده مستثنی نیست.

تا چندی پیش قوی‌ترین موتور نصب شده بر روی سری TGX مدل D26 با حجم جابجایی ۱۲.۴ لیتر  بود که توان ۵۴۰ اسب بخار و گشتاور ۲۵۰۰ نیوتن متر را دراختیار راننده قرار می‌داد. این میزان از توان و گشتاور در رقابت با موتورهای ۱۵ لیتری آمریکایی حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. گرچه ممکن است نگرانی‌هایی بابت فشار بیش از حد بر روی موتور وجود داشته باشد، اما تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر آسیب دیدن موتور به دلیل فشار زیاد وجود نداشته است. در چنین شرایطی توان زیاد در کنار وزن و مصرف سوخت پایین به یک مزیت رقابتی مهم برای مان تبدیل شده است. البته در صنعت خودروهای باری عمرانی، بسیاری از مشتریان هنوز نسبت به موتورهایی با ظرفیت پایین (حتی با توان نامی بالا) با دیده شک و تردید می‌نگرند.

 

پیشرانه‌های مان TGX D38

خبر خوب مان این است که موتور D38 با حجم جابجایی ۱۵.۲ لیتر به بازار عرضه شده است. با ارائه این موتور شش سیلندر خطی، مان به طیف توان بالاتر از ۶۰۰ اسب بخار رسیده است. این امر قطعاً می‌تواند به افزایش سهم بازار مان در صنعت عمرانی و جابجایی‌های بزرگ در کشورهایی مانند استرالیا منجر گردد. البته برگ برنده مان تنها به توان بالاتر محدود نمی‌شود، مصرف سوخت پایین، استاندارد آلایندگی به روز و کاهش وزن بصورت قابل توجه در سایه به کارگیری تکنولوژی‌های روزآمد در موتور جدید این شرکت محقق شده است.

D38 با حداکثر قدرت خروجی ۶۴۰ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۳۰۰۰ نیوتن-متر به دو توربوشارژر مجهز شده است و سوخت با فشار بسیار بالا در آن تزریق می‌گردد که منجر به اخذ تاییدیه آلایندگی یورو ۶ گردیده است.  نکته قابل تامل دیگر در مورد این موتور این است که قابلیت حصول بیشینه گشتاور در دامنه دور از ۹۵۰ تا ۱۳۵۰ را دارد، این امر به راننده اجازه می‌دهد تا در دورهای پایین‌تر به حمل بارها بپردازد و در عین حال میزان مصرف سوخت به طور همزمان با حفظ نیروی کشش کاهش یابد.

 

 

نوآوری‌ها در مان TGX D38

مضاف بر نکات گفته شده، طراحی منحنی شکل سوپاپ‌ها در کنار پیستون‌های بازطراحی شده فرآیند احتراق را بیش از پیش بهینه نموده و به صرفه اقتصادی بیش از پیش منجر گردیده است. کمپرسور نیز از دیگر تجهیزاتی است که بر روی این موتور بطور استاندارد تعبیه شده است. دیگر ابداع انجام شده در این موتور در سیستم خنک‌کاری آن به چشم می‌خورد، جایی که جریان خنک کاری از بالا به پایین برقرار می‌گردد.

این ابداع به پایین نگه داشتن دمای سوپاپ‌ها و سرسیلندر منجر می‌گردد، تنش‌های حرارتی در این قطعات را پایین آورده و عملکرد بهتری را در زمان فشار بالای کاری محقق می‌سازد. این طراحی اجازه استفاده از پمپ آب با فشار پایین تر و در نتیجه افت توان کمتر در موتور را می‌دهد. استفاده از پلاستیک در میل اسبک‌ها و کارتل در کنار فلایویل آلومینیومی و بلوکه سیلندر از جنس آهن فشرده گرافیتی (CGI) همه و همه به کاهش وزن قابل تامل این موتور منجر گردیده است.

از دیگر سیستم هایی که مان در سری TGX عمرانی خود به کار برده است می‌توان به سیستم EfficienCruise اشاره کرد که عملکرد موتور، گیربکس و نتیجتاً قدرت و سرعت ماشین را در هماهنگی با  بافت جمعیتی و ترافیکی منطقه با استفاده از اطلاعات به دست آمده از طریق جی پی اس و سیستم EfficientRoll به گونه‌ای تنظیم می‌کند که میزان مصرف سوخت به شکل قابل توجهی کاهش یابد و به کارگیری TGX حتی به صرفه‌تر از قبل گردد.

 

 

 

تست مان TGX D38

این مشخصات فنی همه خیره کننده به نظر می‌رسد. اما سوال اینجاست که همه این مشخصات آیا در عمل واقعاً تفاوتی را رقم میزند؟ به گزارش PowerTorque که امکان تست این خودروها را در حاشیه نمایشگاه IAA در هانوفر داشته است، دو دستگاه مجهز به موتور D38 مورد تست قرار گرفته‌اند. راحتی فوق العاده کابین، کشش بسیار عالی بار تک تریلر از جمله مواردی بوده است که در تست رانندگی TGX به وضوح به چشم می‌خورده است. کابین با طراحی داخلی زیبا، حاوی تمامی امکاناتی است که راننده امروزی ممکن است به آنها احتیاج داشته باشد. داشبورد گرچه شلوغ و پر از دکمه بنظر نمی‌رسد اما تمام اطلاعات مورد نیاز راننده را نمایش می‌دهد. موقعیت قرارگیری راننده نسبت به امکانات کنترلی داشبورد نیز مناسب ارزیابی شده است.

بنا بر تست انجام شده توسط رانندگان این مجموعه: “با وزن خالص ۳۸ تن، رانندگی با موتور D38 حتی در ترافیک اطراف نمایشگاه هانوفر همچنان راحت است. قدرت موتور لحظه به لحظه یادآوری می‌شود. سر و صدای اضافه اصلا در کابین شنیده نشده و تنها صدای نرم و دلنشین موتور است که حتی در هنگام شتابگیری‌های آنی در کابین شنیده می‌شود. سیستم AMT دور موتور را تحت کنترل داشته و بیشترین گشتاور را در پایین‌ترین دور ممکن محقق می‌کند، دنده‌ها هم برای حفظ کشش ماشین به درستی انتخاب می‌شوند. ترمز موتور به طور موثری فعال می‌شود و بی سر و صداست به گونه‌ای که می‌توان از آن در محل‌های شهری و عمومی نیز استفاده نمود.

 

ترمز موتور

حداکثر قدرت ترمز موتور در این سری به ۶۰۰ کیلووات می رسد. این تجهیز در سری D38 در برابر توربوشارژر قرار گرفته که باعث افزایش جریان هوا در هنگام اعمال ترمز موتور می‌گردد. ترمز موتور از نوع Turbo EVB به گونه‌ای طراحی شده است که گرمای بسیار زیاد ناشی از اعمال آن، به سیستم خنک کاری موتور منتقل نشود، بلکه بصورت مستقیم از طریق گازهای خروجی توربوشارژر به بیرون هدایت می‌گردد. رانندگی با D38 در مناطق شهری هم کاملاً باب میل است و توقف و شروع حرکت‌های مداوم بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود.

امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد