معرفی مشخصات و ویژگی‌های کامیون Volvo مدل FH16

نسل جدید در رقابت با قدیمی‌ها

– موتور D16 واجد ویژگی‌هایی از قبیل: پیستون‌های بازطراحی شده، پروسه احتراق بهینه شده و یک ترموستات روغن جدید است؛ که همگی به کاهش مصرف سوخت، کاهش آلایندگی‌ها و عمر مفید بالاتر کمک می‌کنند. همچنین یک سیستم جدید و بزرگتر جهت خروجی دود ماشین برای آن تعبیه گشته است.
– شرکت ولوو اولین شرکت تولید کننده در دنیاست که می‌تواند موتورهای ۷۰۰ اسبی را روی ماشین‌های تولیدی خود سوار کند. پرچم‌دار این کمپانی، مدل ولوو FH16 است که تا کنون توانسته به خروجی ۶۶۰ اسبی دست پیدا کند.
– قدرت بیشتر و هم گشتاور بیشتر، هر دو یک گستره بیشتری از دور موتور قابل دسترس هستند که این قابلیت رانندگی را عالی می‌نماید.
– ستون های A شکل، تونل کوچک موتور و سقف بلند همگی دست به دست هم داده‌اند تا فضای کابین را جادارتر نمایند. و حتی برای رانندگان بلندقد نیز ارتفاع سقف کاملا مناسب است و به ۲۲۰ سانتیمتر می‌رسد.

نسل جدید در رقابت با قدیمی‌ها

معرفی مشخصات و ویژگی‌های کامیون Volvo مدل FH16

ولوو FH16 یکی از قدرتمندترین سری کامیون‌های تولید شده در دنیاست. این کامیون با یک موتور ۱۶ لیتری به ۷۰۰ اسب بخار قدرت مجهز شده است. اما ولوو نسخه‌های ضعیفتر ۵۴۰ و ۶۰۰ اسبی را نیز روی این کامیون‌ها پیشنهاد می‌کند.

 

موتور

موتور D16 واجد ویژگی‌هایی از قبیل: پیستون‌های بازطراحی شده، پروسه احتراق بهینه شده و یک ترموستات روغن جدید است؛ که همگی به کاهش مصرف سوخت، کاهش آلایندگی‌ها و عمر مفید بالاتر کمک می‌کنند. همچنین یک سیستم جدید و بزرگتر جهت خروجی دود ماشین برای آن تعبیه گشته است.

شرکت ولوو اولین شرکت تولید کننده در دنیاست که می‌تواند موتورهای ۷۰۰ اسبی را روی ماشین‌های تولیدی خود سوار کند. پرچم‌دار این کمپانی، مدل ولوو FH16 است که تا کنون توانسته به خروجی ۶۶۰ اسبی دست پیدا کند.

با افزایش قدرت، ممکن است انتظار داشته باشید که مصرف سوخت نیز به همان نسبت بالاتر برود اما این همه ماجرا نیست. ولوو FH16 از استاندارد آلایندگی یورو۵ که اروپا آن را از سال ۲۰۰۹ اجباری اعلام کرده است، بهره می‌برد که این یعنی انتشار اکسید نتیروژن در کامیون بیشتر از ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است. به عبارت دیگر ولوو FH16 حتی قدرتمندتر هم شده است اما بدون عوارض جانبی زیست محیطی. همانطور که گفته شده علاوه بر موتور ۷۰۰ اسبی، ولوو موتورهای ۵۴۰ و ۶۰۰ اسبی نیز روی این سری از تولیدات خود قرار می دهد.

با این قدرت ۷۰۰ اسبی و نیروی گشتاور ۳۱۵۰ نیوتون متری، جدیدترین موتور ۱۶ لیتری ولوو، یک نقطه عطف جدیدی در صنعت کامیون سازی ایجاد نمود. این اولین بار است که یک کامیون با چنین قدرتی عرضه می‌شود که برای سخت ترین و سنگین ترین تقاضاهای بارگیری و باربری طراحی شده است.

 

 

احتراق بهینه، بهره‌وری بیشتری را نیز ارائه می‌دهد

به رغم قدرت بیشتر ارائه شده، مصرف سوخت در همان حدود نسل‌های قبلی این موتور باقی مانده است. از طریق یک سری تمهیدات نظیر پیستون‌های باز طراحی شده، مهندسان ولوو پروسه احتراق را بهینه‌سازی کرده‌اند و تقاضا برای کارایی بالاتر همراه با مصرف سوخت کمتر، کاهش آلایندگی‌ها و عمرمفید بالاتر را پاسخ داده‌اند. هم قدرت بیشتر و هم گشتاور بیشتر، هر دو یک گستره بیشتری از دور موتور قابل دسترس هستند که این قابلیت رانندگی را عالی می‌نماید. اکنون این موتور واجد یک ترموستات روغن جدید نیز هست که تاثیر مطلوبی روی مصرف سوخت می‌گذارد.

دای نویز در هنگام عدم فعالیت، حدود ۲ دسی بل کاهش پیدا کرده است. با کمک پیش تزریق، که در آن یک مقدار کمی از سوخت به داخل سیلندر پاشیده می‌شود، نتیجه مطلوب گرفته شده است و آن یک سیکل احتراق نرم‌تر از قبل و نویز خیلی کمتر است.

  

پاکسازی موثر سیستم اگزوز

یک تغییر مهم دیگر در متغیرهای قوی‌ترین موتور تولیدی یک سیستم بزرگ‌تر برای خروجی دود ماشین است. از آنجایی که سیستم می‌تواند جریان بیشتری از گازهای خروجی را مدیریت نماید، فشار حاصله کاهش یافته است و کاهش قدرت موتور کمینه گشته است. یک سیستم با ظرفیت بالاتر نیز به ظرفیت تمیزکاری بهتر می‌انجامد. دقیقا همانند قبل،  سیستم کاهش انتخابی کاتالیستی نیز استفاده شده است که در کاهش گازهای آلاینده خطرناک کمک شایانی می‌نماید.

 

EPG یا VEB+

موتور مذکور، اکنون به صورت استاندارد به یک سیستم ترمز اگزوز با کنترل الکترونیکی با خروجی kw۲۳۰ مجهز شده است. کنترل الکترونیکی این امکان را می‌دهد که تعداد قطعات متحرک کاهش پیدا کند و عملیات ساده‌تر، قابلیت اطمینان‌تر و وزن پایین‌تر را به همراه داشته باشد. همچنین یک آپشن نیز ولوو در نظر گرفته است و آن ترمز موتور VEB+ با تاثیر ترمز kw۴۲۵ می‌باشد.

 

یک ابزار دقیق

شاسی ولوو FH16 آن را به یک ابزار دقیق در جاده بدل کرده است. سیستم Volvo Dynamic Steering همچنین بر روی کامیون های با اکسل دوگانه جلو فراهم است، که نتیجتا با عث کاهش فشار روی گردن، پشت و شانه های راننده می شود. به منظور افزایش تولید و انعطاف پذیری کار کاربران، ولوو همچنین بارهای روی اکسل دوگانه جلو را از ۱۸ تن به ۲۰ تن افزایش داده است.و اگر طرفدار بالاترین سطح آرامش هستید، تعلیق گازی GRAS-G2 اکنون بر روی FH16 نصب شده است.

 

هرچه سبک تر، بهتر

ولوو FH16 برای کارهای سنگین طراحی شده است. اما همواره روی راه‌حل‌هایی برای سبک سازی و کارایی بیشتر اکسل‌ها و قسمت‌های دیگر شاسی کار می‌کند.

ماشین ولوو FH16 اکنون مجهز به یک سیستم جدید بالابر محور پشتی شده است که در هنگامی که باری حمل نمی‌کنید اکسل بالا می‌رود. این کار شعاع چرخش کامیون و مصرف سوخت را به راحتی پایین می‌آورد.

آپشن‌های بیشتر، ساخت سریعتر

آپشن‌های بی‌شمار انحصاری، کامیون شما را برای هر کاربردی سریع‌تر و ساده‌تر می‌سازد. این شامل بدنه‌های قابل تعویض می‌باشد. یک ماژول جدید الکترونیکی ساخت بدنه همه چیز را ساده کرده است، به علاوه بدنه سازی ولوو دسترسی آنلاین به همه طراحی‌های تکنیکال و دیاگرام‌های مورد نیاز را فراهم نموده است.

  

جشن رانندگان کامیون

هر مؤلفه و هر فضای قابل تصوری به نحو دقیقی طراحی شده است تا شما را راحت‌تر کند، خواه پشت فرمان باشید، استراحت کنید یا حتی در محفظه خواب باشید.

ستون های A شکل، تونل کوچک موتور و سقف بلند همگی دست به دست هم داده‌اند تا فضای کابین را جادارتر نمایند. و حتی برای رانندگان بلندقد نیز ارتفاع سقف کاملا مناسب است و به ۲۲۰ سانتیمتر می‌رسد.

شما می توانید وسایل بسیاری در کابین خود داشته باشید. محل‌های تعبیه شده در جلو، پشت فضای خواب، عقب، و خارج از اتاق، این امکان را به شما می‌دهد تا چیزهایی را که دقیقا نیاز دارید بتوانید داشته باشید. و بسیاری از فضاهای دیگر که برای وسایل کوچک شما تعبیه شده است.

خنک کنندگی فوق العاده بدون اشغال فضای داخلی و یا از بین رفتن آیرودینامیک. I-ParkCool یک کولر درجاست که دما را در شب کنترل می‌کند و در سوخت در طول روز صرفه جویی می‌نماید.

 

 

فرمان هوشمند و راحت

غربیلک منعطف، که با یک عملکرد شکست ۲۰ درجه‌ای نسبت به محور اصلی در دسترس است، رانندگی را مطلوبتر می‌نماید. با یک پدال پایی شما می‌توانید فرمان را به حالتی ببرید که براحتی از کابین خارج و یا داخل کابین شوید.

 

صندلی آخرین سیستم

دامنه تنظیم پذیری صندلی، در کلاس جهانی است. شما می توانید به سمت جلو یا عقب ۲۴ سانتیمتر آن را جابجا کنید و یا ۱۰ سانتیمتر بالا و پایین ببرید. همچنین، ارگونومی آن یک حمایت همه جانبه برای کمر شما فراهم می کند و نشیمن آن نیز برای افراد با پاهای کشیده نیز مناسب است.

 

سیستم خدمات و اطلاعات

سیستم ناوبری با کاربری آسان، سیستم Dynafleet، سیستم صوتی و ارتباطات ارتقا یافته. سیستم Volvo Truck برای خدمات و اطلاعات این ویژگی ها را یکجا دارد و شامل یک صفحه نمایشگر لمسی ۷ اینچی است. از آن می توانید از طریق دستورات صوتی و یا دکمه های روی غربیلک فرمان استفاده نمایید.

کنترل سرویس ها و خدمات را آسان می نماید. و مزایای: تجربه رانندگی امن تر و بهتر، راهبری آسانتر و مدیریت آسانتر ناوگان را برای شما به ارمغان می آورد.

 

طراحی بی نظیر

موضعگیری ما سخت و هدفمند است و آن بهره‌وری است. هرچه آیرودینامیک کامیون بدتر باشد، سوخت بیشتری مصرف می‌شود و به همین دلیل است که طراحی کابین و اسپویلرها به دقت انجام شده است. این کار باعث می‌شود مقاومت کامیون در برابر هوا و در نتیجه مصرف سوخت و تاثیرات زیست محیطی آن کمتر شود.

هدف القای یک شکل محکم و روان به جای طراحی یک قوطی بود. به همین دلیل خطوط و انحناها در سرتاسر کابین دیده می‌شوند.

وضع کامیون و شکل بصری کامیون نیز یک نکته کلیدی بود. فرم کامیون بیانگر کارایی و پویایی آن است. به نظر می رسد که چرخ‌ها به زمین فشار و به جلو تکیه دارند. این کامیون جسور، مدعی و آماده به کار است.

 

آینه های جانبی خوش اندام

آینه‌های جانبی، به ظاهر متمایز کابین هویت می‌بخشند. طراحی جدید آینه با فاصله بیشتر از ستون‌های A شکل و روی یک بازوی باریک و بلند، میدان‌دید راننده را افزایش و آیرودینامیک کامیون را نیز بهبود بخشیده است.

 

یک نسخه مناسب و کامل

اگرچه کابین بزرگ است اما طراحی آیرودینامیکیش به آن معنی است که مقاومت پایینی در برابر هوا دارد. جرپان های هوا به جای مقاومت در برابر کابین در اطراف آن حرکت می‌کنند. بنا براین کارایی آیرودینامیکی آن افزایش یافته و مصرف سوخت را کاهش داده است.

امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد