ماشین‌آلات عمرانی ؛ ثبات پس از اوج

پیش بینی روند فروش در سال های آتی

* فروش ماشین‌آلات عمرانی در حال رسیدن به نقطه اوج خود است.
* ماشین‌آلاتی که معمولاً در مصارف عمرانی بکار می‌روند حدود ۵۵٪ از صنعت ماشین‌آلات ساختمانی جهان را به لحاظ تعداد و حدود ۷۵٪ از آن را به لحاظ ارزش در بر می‌گیرند.
* سال گذشته، بازار این محصولات با ارزش کل فروش ۱۰۰ میلیارد دلار تقریباً به یک میلیون دستگاه رسید که اندازه و اهمیت این بخش از صنعت را نشان می‌دهد.
* فهرست انواع ماشین‌آلات عمرانی در داده‌های ما شامل این موارد است: دامپ‌تراک‌های کمرشکن (ADT)، بولدوزرها، بیل مکانیکی‌ها و لودرها، گریدرها، بیل مکانیکی‌های لاستیکی و لودرهای لاستیکی با توان بیش از ۸۰ اسب‌بخار (۶۰ کیلووات)
* تنش‌های جغرافیایی-سیاسی، مشاجرات تجاری، بی‌ثباتی سیاسی، نوسانات ارز و قیمت‌های غیر قابل پیش‌بینی کالا همگی توانسته‌اند روی سلامت این صنعت تأثیر بگذارند.

ماشین‌آلات عمرانی ؛ ثبات پس از اوج

پیش بینی روند فروش ماشین‌آلات عمرانی در سال های آتی

  فروش ماشین‌آلات عمرانی در حال رسیدن به نقطه اوج خود است ولی براساس پیش بینی ها بازار جهانی این ماشین آلات در آینده شرایط نسبتا پایداری را تجربه خواهد کرد. ماشین‌آلاتی که معمولاً در مصارف عمرانی بکار می‌روند حدود ۵۵٪ از صنعت ماشین‌آلات ساختمانی جهان را به لحاظ تعداد و حدود ۷۵٪ از آن را به لحاظ ارزش در بر می‌گیرند. سال گذشته، بازار این محصولات با ارزش کل فروش ۱۰۰ میلیارد دلار تقریباً به یک میلیون دستگاه رسید که اندازه و اهمیت این بخش از صنعت را نشان می‌دهد.

البته، یکی از مشکلاتی که در تعریف ابعاد بخش ماشین‌آلات عمرانی وجود دارد این است که بسیاری از ماشین‌ها چندمنظوره‌اند و برای مصارف متفاوتی استفاده می‌شوند.فهرست انواع ماشین‌آلات عمرانی در داده‌های ما شامل این موارد است: دامپ‌تراک‌های کمرشکن (ADT)، بولدوزرها، بیل مکانیکی‌ها و لودرها، گریدرها، بیل مکانیکی‌های لاستیکی و لودرهای لاستیکی با توان بیش از ۸۰ اسب‌بخار (۶۰ کیلووات)

 

روند کلی بازار

حتی ماشین‌آلات عمرانی خاص‌تر نظیر گریدرها و بولدوزرها در استخراج معدن نیز کاربرد دارند، اما لودرها و بیل مکانیکی‌ها در صنایع و مصارف گوناگونی استفاده می‌شوند. با این حال، حفظ مجموعه ثابتی از این دست ماشین‌آلات این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان روند کلی بازار را نشان داد.

 

همانطور که نمودار این مقاله به تصویر می‌کشد، آمار مشروط سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که تقاضای جهانی ماشین‌آلات عمرانی سال قبل با حدود ۵۳۵۰۰۰ دستگاه به حداکثر مقدار رسید. انتظار می‌رود طی سال‌های پیش‌رو افت ملایمی داشته باشد، اما حجم فروش در سطح قابل‌قبولی باقی خواهد ماند، و هیچ افتی تا سطوح پائین سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ پیش‌بینی نمی‌شود.

دلایل زیادی برای پیش‌بینی تداوم تقاضا وجود دارد. مهم‌ترین آنها در مورد حجم فروش ماشین این پیش‌بینی است که بازار چین پس از نوسانات فروش در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در وضعیت سالم قابل‌قبولی باقی خواهد ماند. این در حالی‌ست که، بازار چین پس از بار آخری که نوساناتی در فروش داشت، دچار افت فروش شد.

تصویر مشابهی در بسیاری از بازارهای دیگر جهانی دیده می‌شود. سیکل جاری به نقطه اوج رسیده، یا امسال در بسیاری از بازارها به نقطه اوج خواهد رسید. با این حال، پیش‌بینی می‌شود رکود بازار نسبتاً سطحی باشد و فروش در حد نسبتاً ثابتی باقی بماند.

 

تنش‌های سیاسی

با این اوصاف، در جوّ فعلی، هر گونه پیش‌بینی بازار باید با توجه به برخی هشدارها همراه باشد.

تنش‌های جغرافیایی-سیاسی، مشاجرات تجاری، بی‌ثباتی سیاسی، نوسانات ارز و قیمت‌های غیر قابل پیش‌بینی کالا همگی توانسته‌اند روی سلامت این صنعت تأثیر بگذارند. متأسفانه، در این ترکیب، در مقابل رویدادها و روندهایی که ممکن است سبب ترقی این صنعت شوند، فاکتورهایی هستند که بطور بالقوه اثر منفی بیشتری دارند.

نقطه دیگری که این نمودار نشان می‌دهد غلبه قابل‌ملاحظه آمار فروش بیل مکانیکی و لودرهای لاستیکی در بخش ماشین‌آلات عمرانی است. این دو محصول حدود ۹۰٪ از تقاضا را به لحاظ تعداد دستگاه، و ۸۰٪ از تقاضا را به لحاظ ارزش خرده‌فروشی به دلار به خود اختصاص می‌دهند.

تفاوت در اینجاست که، هرچند دیگر ماشین‌آلات عمرانی به تعداد نسبتاً کمی به فروش می‌رسند، اما غالباً بطور متوسط از بیل مکانیکی و لودر بزرگتر و گرانترند.

مثلاً، دامپ‌تراک کمرشکن حدود ۱٪ از فروش ماشین‌آلات عمرانی به لحاظ تعداد را در بر می‌گیرد، ولی از نظر ارزش فروش ۴٪ را به خود اختصاص می‌دهد.

منبع: off-highway research

امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد