جدیدترین تکنولوژی دستگاه‌های TBM

کرم‌های خاکی غول‌پیکری که بیشترین توجه را بین تجهیزات و ماشین‌آلات مختلف ساخت تونل جلب می‌کنند.

آشنایی با جدیدترین تکنولوژی دستگاه‌های TBM

– این تونل‌ها شهرهای بزرگ داخل کشور و بعضا بین‌المللی را در مرزها به هم متصل می‌کند. هزینه حمل و نقل را کاهش می‌دهد و از این طریق باعث تقویت تجارت می‌شود.
– آسیا و اقیانوسیه به دلیل افزایش هزینه‌های دولتی زیرساخت‌ها و گسترش سریع شبکه‌های ریلی-جاده‌ای، بازار اصلی برای TBMها است.
– کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره جنوبی طولانی‌ترین مسیر تونل در جهان را دارند.
– Crossover TBM برای افرادی طراحی شده که پروژه‌هایشان شامل بخش‌های سنگ سخت، زمین نرم، تخته سنگ و موارد دیگر است.
– در محیط‌های شهری با شرایط مختلط زمین، نشست زمین اصلا پذیرفتنی نیست و باید تا حد ممکن صفر نگه داشته شود.

آشنایی با جدیدترین تکنولوژی دستگاه‌های TBM

کرم‌های خاکی غول‌پیکری که بیشترین توجه را بین تجهیزات و ماشین‌آلات مختلف ساخت تونل جلب می‌کنند.

جدیدترین تکنولوژی دستگاه‌های TBM :

تعداد زیادی تجهیزات و ماشین‌آلات مختلف جهت ساخت تونل برای جاده‌ها، راه‌آهن، خطوط لوله و موارد دیگر وجود دارد. اما شکی نیست که یکی از این ماشین‌ها بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. دستگاه‌های تونل‌زنی غول پیکر (TBM) مجموعه‌ی پیچیده‌ای از چندین سیستم هستند که در ارتباط کامل با یکدیگر کار می‌کنند. قطر آنها از ۱ متر تا ۲۰ متر متغیر است. می‌توانند صخره‌ها را خرد کنند و گاه با ایجاد سپرهای بتنی، وظیفه نگهداری تونل‌ها را نیز برعهده دارند.

قابل درک است که بازار TBM تا حد زیادی توسط هزینه‌های دولت برای زیر ساخت‌های جاده‌ای و ریلی هدایت می‌شود. کشورهایی مانند چین، ژاپن، ایتالیا، کره جنوبی، نروژ و آلمان دارای شبکه‌های تونلی گسترده‌ای هستند. این تونل‌ها شهرهای بزرگ داخل کشور و بعضا بین‌المللی را در مرزها به هم متصل می‌کند. هزینه حمل و نقل را کاهش می‌دهد و از این طریق باعث تقویت تجارت می‌شود.

 

طبقه‌بندی انواع TBM:

طبق اطلاعات موجود در مورد بازار ماشین تونل‌زنی، این تجهیزات را می‌توان به TBM سنگ سخت، TBM سنگ نرم و  TBM حالت دوتایی / سفارشی تقسیم کرد. بسته به نوع سنگ، از برش‌های مختلف استفاده می‌شود. به طور مشابه، سایر زیر سیستم‌های  مورد استفاده نیز متفاوت هستند، مانند سیستم‌های نقاله، سیستم‌های کنترل سیالات و سیستم‌های محافظ.

TBM سنگ سخت را می‌توان در طبقه‌بندی‌های زیر قرار داد. TBM باز، TBM تریگر، TBM دو سپر و TBM سپر منفرد. به طور مشابه، TBM سنگ نرم را نیز می‌توان به TBM تراز فشار زمین و TBM اسلاری هد تقسیم کرد. استفاده از TBM اسلاری هد هنگامی که میزان آب موجود در سنگ زیاد باشد مناسب‌تر است. حالت دوگانه یا TBM سفارشی به طور خاص برای یک نوع زمین خاص و سنگی طراحی شده است.

براساس کاربرد، بازار TBM را می‌توان به تونل ترافیک و تونل دسترسی تقسیم کرد. بخش تونل ترافیکی به تونل‌سازی جاده‌ای و تونل‌سازی راه‌آهن / مترو تقسیم می‌شود. در حالی که بخش تونل دسترسی را می‌توان به آب و فاضلاب، نیروگاه برق و خطوط لوله تقسیم کرد.

آشنایی با جدیدترین تکنولوژی دستگاه‌های TBM

بازار TBMها:

آسیا و اقیانوسیه به دلیل افزایش هزینه‌های دولتی زیرساخت‌ها و گسترش سریع شبکه‌های ریلی-جاده‌ای، بازار اصلی برای TBMها است. کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره جنوبی طولانی‌ترین مسیر تونل در جهان را دارند. دولت‌های چین و ژاپن برای تردد سریعتر بین شهرهای بزرگ به طور قابل توجهی در تونل‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

توپوگرافی ژاپن و مناطق اصلی چین کوهستانی و تپه-ماهور است، بنابراین تونل‌ها نقش مهمی در ساخت راه و راه‌آهن دارند. اروپا در بازار جهانی TBM از آسیا و اقیانوسیه پیروی می‌کند. تقاضا در زمین‌های ناهموار ایتالیا، اسپانیا و فرانسه زیاد است. کشورهایی مانند هند، برزیل و آفریقای جنوبی افزایش هزینه‌های خود در جاده‌ها و شبکه‌های راه‌آهن را آغاز کرده‌اند. پیش‌بینی می‌شود این قضیه فرصت‌های قابل توجهی ایجاد کند.

TBMهای مدرن و با بهره‌برداری صنعتی، امکان ساخت مسیرهای زیرزمینی دارند حالت ایده‌آل را دنبال می‌کنند. پروژه‌های تونل‌سازی مکانیزه می‌توانند با خیال راحت انجام و کنترل شوند. همچنین دقیقاً با شرایط زمین، قطر، عمق، شیب، منحنی، طول و شرایط توپوگرافی در طول مسیر سازگار گردند.

Herrenknecht AG.TBM های مورد استفاده، دقیقاً برای هدف مورد نظر در هر مورد بسته به زمین‌شناسی، هیدرولوژی، قطر یا شرایط ساخت و ساز طراحی شده‌اند. علاوه بر این، این شرکت راه‌حل‌ها و خدماتی یکپارچه و تکنولوژیکی را با شرایط خاص استفاده، تنظیم می‌کند.

آشنایی با جدیدترین تکنولوژی دستگاه‌های TBM

جایگاه TBMها در صنایع سنگین چین:

نماینده شرکت صنایع سنگین ساخت و ساز راه‌آهن چین (CRCHI) می‌گوید: “با ساخت و بهره‌برداری از خدمات تجهیزات پیشرفته مشخص و سفارشی، CRCHI راه‌حل‌های سفارشی با توجه به مهندسی مختلف، شرایط زمین‌شناسی و نیازهای مشتری ارائه می‌دهد.

CRCHI می‌افزاید: این شرکت “بزرگترین پایگاه صنعتی تجهیزات مهندسی زیرزمینی را در جهان ساخته و هفت سری TBM را با بیش از ۵۰ نمونه تولید کرده است، که نیازهای تخصصی جهانی را برآورده می‌کند.

به گفته CRCHI، در حال حاضر، توسعه روش‌های مختلف تونل‌سازی با نگهداری ویژه و فن‌آوری تجهیزات پشتیبانی از شرایط زمین‌شناسی مجموعه مهندسی ویژه روندی معمول در بخش TBM است. در حال حاضر و در آینده، یکپارچه‌سازی عملکرد TBM بیشتر و بیشتر می‌شود.

این پروژه‌ها دارای دو یا چند عملکرد TBM هستند و روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شوند. اتوماسیون و هوشمندسازی تجهیزات در حال افزایش  است.”

استفاده از TBM به دلیل شرایط پیچیده زمین شناسی همیشه بحث برانگیز است. CRCHI می گوید: راه‌های اصلی برای بهبود کیفیت کار و بهره‌وری شامل توسعه و پیاده‌سازی فن‌آوری‌های جدید، مانند فن‌آوری پیش‌بینی پیشرفته زمین‌شناسی حفاری-CT، سیستم شناسایی خاک نرم با امواج صوتی SSP، فن‌آوری نظارت بر شرایط کلی برش و حفر، فن‌آوری تغییر خودکار برش و فن‌آوری آب‌بندی فشار بالا می‌باشد.

آشنایی با جدیدترین تکنولوژی دستگاه‌های TBM

کراس‌اوورها / Crossover TBM:

کراس‌اوورهای سفارشی T به عنوان ماشین‌های حالت ترکیبی یا حالت دوگانه نیز شناخته می‌شود. Crossover TBM برای افرادی طراحی شده که پروژه‌هایشان شامل بخش‌های سنگ سخت، زمین نرم، تخته سنگ و موارد دیگر است. TBMهای Crossover می‌توانند بین حالت‌های EPB و سنگ‌های سخت، دوغاب و سنگ سخت، یا بین EPB و دوغاب مورد استفاده واقع شوند. XRE در چندین پروژه طراحی و مستقر شده است که دارای بخش‌های سخت سنگی و نرم است. XRE در پروژه‌های مختلط استرالیا، ترکیه، مکزیک، هند و موارد دیگر استفاده شده است. کراس‌اوورها را می‌توان جدیدترین تکنولوژی دستگاه‌های TBM دانست.

برش یک طرفه XRE باعث کاهش ساییدگی ابزار و ماشین می‌شود. مشکل regrind را که باعث سایش ناخواسته روی عناصر دستگاه می‌شود کاهش می‌دهد. گیربکس‌های Twospeed برای ایجاد گشتاور زیاد در RPM کم از قدرت استفاده می‌کنند. این کار به XRE اجازه می‌دهد در زمین‌های فشرده و شکستگی‌هایی که ممکن است احتمال گیر کردن ماشین‌ها بالا باشد، وظایف خود را انجام دهد.

در قطر بیش از ۱۲ متر، طرح XRE حتی متنوع‌تر می‌شود. تنظیمات فعلی اجازه می‌دهد تا نوار نقاله به همراه نقاله پیچ در جای خود باقی بماند و مرحله تبدیل بین پیچ و نقاله را از بین ببرد. درعوض، یک حلقه هیدرولیک muck در صورت مواجهه با سنگ سخت، نقاله را به جای خود حرکت می‌دهد. در محیط‌های شهری با شرایط مختلط زمین، نشست زمین اصلا پذیرفتنی نیست و باید تا حد ممکن صفر نگه داشته شود.

 

بهره‌وری:

XSE TBM برای کار در بسیاری از شرایط مختلف طراحی شده است. در خاک‌های با نفوذپذیری کم و بدون فشارهای هیدرواستاتیک بالا، XSE به گونه‌ای طراحی شده است که در حالت EPB به سرعت و کارآمد پیش برود و بدون هزینه و عوارض ناشی از کار با muck مبتنی بر دوغاب انجام شود.

از آنجا که هیچ دوغابی در صورت خاکبرداری وجود ندارد، هرگونه حفاری اضافه‌ای بلافاصله آشکار می‌شود. در خاک‌های با نفوذپذیری بالا و مناطقی که فشارهای هیدرواستاتیکی بالایی دارند، XSE می‌تواند در حالت دوغاب اجرا شود و از این طریق مشکلات مانیتورینگ نادرست حجم و کنترل فشار که EPBها در این شرایط با آن روبرو می‌شوند را از بین می‌برد.

کلمات کلیدی: SANGINONLINESANGINONLINE.COMMASHINSANGINسنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد