تحلیل و بررسی آخرین ابداعات در کشنده‌های FH جدید ولوو

یکه تاز جاده‌ها، آمیزه‌ای از اصالت و روزآمدی

– سری FH کامیون‌های کشنده پر قدرت ولوو با گذر زمان به‌روزتر، بصرفه‌تر، طبیعت دوست‌تر و البته پرقدرت‌تر شده.
– FH می‌تواند به یک موتور D13K420 به قدرت ۴۲۰ اسب بخار و گشتاور ۲۱۰۰ نیوتن متر تا موتور D16K750 با قدرت ۷۲۰ اسب بخار و گشتاور ۳۵۵۰ نیوتن متر مجهز شود.
– رهبری بازار بدون نوآوری مداوم ماندگار نمی‌شود. ولوو این شعار را در سری جدید FH با سیستم ابداعی انقلابی خود برای فرمان محقق نموده است. ابداعی که پس از سیستم هیدرولیک فرمان، تاثیرگذارترین محسوب می‌شود.
– پای چپ راننده در سری جدید FH بیکار تر از همیشه خواهد بود! سیستم I-SHIFT بکار رفته در گیربکس سری جدید FH در کنار یک کلاچ دوگانه، لذت رانندگی را بشدت افزایش داده است.
– سیستم تعلیق بادی GRAS-G2 به همین دلیل توسط ولوو توسعه داده شده تا حداکثر بر روی سه محور عقب تعبیه گردد. این سیستم تعلیق می‌تواند متضمن راحتی رانندگی و هندلینگ مناسب ماشین در شرایط با بار و بدون بار باشد.

یکه تاز جاده‌ها، آمیزه‌ای از اصالت و روزآمدی

تحلیل و بررسی آخرین ابداعات در کشنده‌های FH جدید ولوو

کشنده‌های FH و به طور کلی دنیای ماشین‌های سنگین باری جاده‌ای، دنیایی رنگارنگ و جذاب است. رقابت بین رقبای سرسخت اصیل و تازه‌واردهای جویای نام در این صنعت موج میزند و همین رقابت است که در سایه رهبری برندهای پرسابقه، هر روز تکنولوژی‌های پیشرفته را به نیازهای در حال رشد مشتریان در این صنعت پیوند زده است. ولوو که از قدیم الایام نامش در ایران با کشنده‌های پرقدرت و اتوبوس‌های لوکس، مترادف شده با صنعت ماشین‌های سنگین، همواره از برندهای مطرح بازار بوده است.

سری FH کامیون‌های کشنده پر قدرت ولوو با گذر زمان به‌روزتر، بصرفه‌تر، طبیعت دوست‌تر و البته پرقدرت‌تر شده. سیر تکامل کامیون‌های ولوو همواره از طرف علاقمندان به این صنعت مورد پیگیری بوده است. بررسی کامل ابداعات در کشنده‌های FH  که آخرین سری این کشنده‌ها است شاید خود یک کتاب باشد. بالطبع در این مقاله مجال پرداخت به تمام جزئیات نیست، اما میتوان اصلی‌ترین سیستم های FH را برشمرده و ارزیابی کرد.

 

موتور (D13k و D16K )

سری موتور‌های D13k و D16K انتخاب مهندسین ولوو برای سری FH بوده است، موتورهایی پرقدرت و همگام با آخرین استانداردهای آلایندگی آمریکا و اروپا. FH می‌تواند به یک موتور D13K420 به قدرت ۴۲۰ اسب بخار و گشتاور ۲۱۰۰ نیوتن متر تا موتور D16K750 با قدرت ۷۲۰ اسب بخار و گشتاور ۳۵۵۰ نیوتن متر مجهز شود. هر دو سری موتورها دارای ۶ سیلندر هستند، تفاوتشان در حجم جابجاییشان است که در D13K این عدد برابر ۱۲.۸ و در D16K برابر ۱۶.۱ لیتر می‌باشد. ابعاد قطر پیستون و کورس در سری D13K کوچکتر، اما نسبت تراکم آن برابر ۱۷ است که کمی بزرگتر از نسبت تراکم ۱۶ در سری D16K می‌باشد.

ولوو ادعا می‌کند که احساس کشش موتور که نشان از گشتاور بالای آن است در تمام دورها به راننده منتقل خواهد شد. البته با سابقه ای که ولوو در طراحی و ساخت موتورهای دیزل دارد، این ادعا اصلا دور از ذهن نیست. نیروی کشش زیاد، هندلیگ خوب در دورهای پایین و تجربه رانندگی لذت بخش در عین مصرف سوخت پایین از دیگر ویژگی‌های موتورهای انتخابی برای سری FH می‌باشد. موتورهای FH همگی مطابق با استاندارد یورو ۶ طراحی و ساخته شده‌اند.

 

 

موتور (سیستم سوخت رسانی)

سیستم سوخت رسانی انتخابی ولوو در این سری موتورها، بر اساس سیستم یونیت اینجکشن استوار است که ولوو در آن استاد محسوب می‌شود. ترمز موتور ۵۱۰ اسب بخاری نصب شده بر روی موتور D13 و یا نوع ۶۳۹ اسب بخاری آن که بر روی D16، در کنار طراحی منحصر بفرد میل بادامک با ۴ میل تایپت، کمترین استهلاک را در سیستم ترمز ایجاد کرده و لذت رانندگی در حالت اتوکروز سری FH را به حداکثر رسانده است.

موتور همانطور که گفته شد از نوع ۶ سیلندر خطی است و فشار تزریق سوخت در سیستم کنترل شده توسط EMS آن به ۲۴۰۰ بار میرسد که به معنای بیشترین بازدهی سوخت، کاهش آلایندگی و کاهش مصرف سوخت می‌باشد. بخار روغن در این موتور به خوبی جذب و به محفظه میل‌لنگ هدایت می‌شود تا کمترین تاثیر بر روی هوای اطراف ماشین ایجاد شود. مکانیزم دنده‌های تایم این موتور در سینی عقب موتور قرار گرفته، که باعث طراحی فشرده و سبک موتور در عین رساندن دور به کمپرسور، سیستم فرمان و پمپ های سوخت و روغن شده است. علاوه بر همه این ها PTO قرار گرفته در قسمت عقب موتور، قابلیت انتقال ۱۰۰۰ نیوتن متر گشتاور خالص را دارد.

 

سیستم فرمان پویا

رهبری بازار بدون نوآوری مداوم ماندگار نمی‌شود. ولوو این شعار را در سری جدید FH با سیستم ابداعی انقلابی خود برای فرمان محقق نموده است. ابداعی که پس از سیستم هیدرولیک فرمان، تاثیرگذارترین محسوب می‌شود. سیستم فرمان پویا در کامیون‌های تک محور و دو محور به کار گرفته شده است. ایده اصلی این سیستم بر پایه تحول کامل تحریک دوطرفه شکل گرفته است. این فرمان، از یک موتور برقی، چند سنسور و یک کامپیوتر اصلی که قابلیت تشخیص خواست راننده و مسیر واقعی حرکت ماشین را دارد، تشکیل شده است.

قدرت فرمان تا ۸۵ درصد افزایش یافته، به گونه‌ای که کنترل کامل جهت حرکت در سرعت‌های بالا (که به سادگی یک خودرو سواری نیست) در مواجهه با دست‌اندازهای جاده و بادهای شدید بسیار ساده‌تر شده است. در سری جدید FH نگران چنین موانعی نباشید، فرمان را در دست دارید و میدانید که ماشین در هر شرایطی به طور کامل در کنترل شماست. در سرعت‌های پایین هم ماجرا کاملاً تغییر کرده است، برای دور زدن‌ها دیگر نیاز به تلاش چندان و صرف نیروی زیاد توسط دست‌ها نیست، تنها با یک انگشت دور بزنید.

حرکت در جهت معکوس برای کشنده‌ای که بار سنگین به همراه دارد میتواند کابوس راننده باشد. موقعیتی که توجه صد در صدی راننده را می‌طلبد. دقت سیستم فرمان پویا در چنین وضعیت‌هایی به داد راننده می‌رسد، مخصوصاً که به محض رها کردن فرمان، چرخ‌ها به سادگی به وضعیت مستقیم باز خواهند گشت. اگر قرار است یک مسیر طولانی را بطور معکوس برانید، باز هم جای نگرانی نیست، دقت فرمان پویا، بدون انحراف به شما این امکان را می‌دهد.

 

 

سیستم انتقال قدرت

پای چپ راننده در سری جدید FH بیکار تر از همیشه خواهد بود! سیستم I-SHIFT بکار رفته در گیربکس سری جدید کشنده‌های FH در کنار یک کلاچ دوگانه، لذت رانندگی را بشدت افزایش داده است. پدالی برای کلاچ وجود ندارد، پس می‌توانید تمام تمرکز را بر جاده و دو کلاچ زیر پایتان بگذارید. I-SHIFT از هوش بکار رفته در طراحی و کامپیوترش استفاده می‌کند تا در هر شرایطی به سرعت دنده مناسب را انتخاب نماید. نرم افزار این سیستم در ورژن‌های مختلف برای شرایط رانندگی مختلف ارائه شده، هوش بکار رفته در طراحی این نرم افزارها، فراتر از توانمندی‌های هر راننده‌ای، هر قدر خبره، است. البته اگر راننده بخواهد کنترل تعویض دنده را در دست داشته باشد، می‌تواند از دکمه های موجود بر روی دسته دنده استفاده کند.

I-SHIFT به کاهش مصرف سوخت نیز کمک کرده است. این امر بواسطه کاهش هدررفت‌های داخلی انرژی در گیربکس‌های دستی و استفاده موثر از کنترل الکترونیکی برای پایش و تعویض دنده‌ها محقق شده است. هنگام انتخاب مود اقتصادی در رانندگی، هر تعویض دنده با دقت بسیار بالا زمان بندی می‌شود تا به موتور این اجازه داده شود که در بهترین و به صرفه‌ترین دامنه سرعت و گشتاور خود کار کند. امکان I-ROLL هم در سرازیری‌ها با استفاده از مومنتوم (تمایل ماشین به حرکت به سمت پایین سراشیبی) بار را از روی موتور بر می‌دارد. نتیجه عملکرد این سیستم ها، ۲ درصد مصرف سوخت کمتر است.

همانطور که گفته شد ۵ برنامه تکمیلی برای تطابق بیشتر عملکرد گیربکس با شرایط مختلف رانندگی و حمل، بطور جانبی ارائه می‌شود. شرایط مختلف عبارتند از :

  • مسافت‌های طولانی و اولویت مصرف کم سوخت (که برای بزرگراه‌ها مناسب است)

  • مسافت‌های طولانی و اولویت مصرف کم سوخت به کمک سیستم I-SEE

  • حالت کار در کارگاه‌های عمرانی و توزیع

  • حمل و نقل سنگین

  • حمل و نقل سنگین به کمک سیستم I-SEE

از بعد مکانیکی، گیربکس I-SHIFT بر پایه همان گیربکس‌های دستی غیر سنکرونیزه البته بصورت فشرده‌تر و با راندمان بالاتر طراحی شده است. تفاوت اصلی در استفاده از کامپیوتر برای کنترل عملگرهای نیوماتیکی محرک کلاچ‌هاست. کامپیوتر اطلاعات لحظه‌ای در مورد دورموتور، سرعت شفت خروجی، وزن بار، میزان گشتاور مورد نیاز و وضعیت پدال را دریافت و در هر لحظه بهترین تصمیم را برای درگیر کردن دنده مناسبت اتخاذ می‌کند. کامپیوتر گیربکس به طور آنی با کامپیوتر موتور در تماس است، تا بتواند عملکردهایی مانند افزایش و کاهش دور و ترمز موتور را نیز برای تعویض صحیح دنده تحت پایش و کنترل داشته باشد.

ایده اولیه سیستم دوکلاچه این است که دنده بعدی که قرار است انتخاب شود، از قبل توسط کلاچ دوم و به دستور کامپیوتر درگیر میشود. در واقع کلاچی که تا زمان تعویض دنده آزاد بوده، در زمان تعویض دنده به کلاچ درگیر تبدیل شده و دور و گشتاور موتور از طریق آن به گیربکس منتقل می‌شود. بدین ترتیب عمل تعویض دنده بدون وقفه و با سرعت انجام میشود. البته پیش‌فرض به کارگیری این سیستم استفاده از دو شفت ورودی، دو دنده ورودی و قرار گیری آنها در یک آرایش هوشمندانه و فشرده است.

کشنده‌های FH در ترافیک‌های سنگین، مانند یک سواری، به سرعت شتاب می‌گیرد. در زمین های گلی که امکان بکسواد کردن برای دیگر کامیون‌ها وجود دارد، کلاچ دوگانه به راحتی شما را از مخمصه نجات خواهد داد. این سیستم از سال ۲۰۰۹ توسط ولوو توسعه داده شده و تا کنون تست‌های متعددی را گذرانده است. همینک امکاناتی مانند PTO و ریتاردر هم قابلیت نصب بر روی این کلاچ را دارند.

 

 

شاسی و سیستم تعلیق چرخ‌های عقب (GRAS-G2)

یک مولفه اصلی جهت ارزیابی این است که فاصله محور کامیون سنگین از زمین چقدر است. سیستم تعلیق بادی GRAS-G2 به همین دلیل توسط ولوو توسعه داده شده تا حداکثر بر روی سه محور عقب تعبیه گردد. این سیستم تعلیق می‌تواند متضمن راحتی رانندگی و هندلینگ مناسب ماشین در شرایط با بار و بدون بار باشد. این سیستم تعلیق در ابتدا به طور اختصاصی برای کانتینرهای حمل گراول طراحی شده بود که همینک بر روی سری کشنده‌های FH نیز نصب شده است. استفاده از این سیستم مزایای زیادی را برای FH بهمراه داشته است.

فشار بهینه پخش شده بر روی هر اکسل به معنی کشش بهتر در حین حرکت بواسطه استفاده از تعلیق بادی است. راننده می‌توانند توزیع بار بر روی محور ها را برای حفظ نیروی کشش بهتر، کنترل کند. تعلیق بادی همچنین باعث انتقال کمتر ارتعاشات و ضربات به کابین و شاسی میشود، خصوصاً در زمانی که کامیون بدون بار حرکت میکند. این سیستم همچنین به راننده امکان تنظیم فاصله شاسی از زمین را برای عبور از هر وضعیت سختی را می‌دهد. هیچ قطعه‌ای از سیستم تعلیق و چرخ در پایین تایر قرار نگرفته، پس ماشین آماده فعالیت ایمن در عملیاتی نظیر آسفالت است.

 

شاسی و سیستم تعلیق چرخ‌های عقب (میله متعادل کننده)

موقعیت میله متعادل کننده باعث ایجاد نیروهای پیچشی کمتر و مقاومت بیشتر شاسی در برابر غلتیدن و کله کردن می‌شود. این آرایش به بیشتر شدن فاصله از زمین نیز کمک میکند. بالشتک های هوا در موقعیت بالای اکسل قرار داده شده‌اند، این موقعیت به حفاظت بیشتر آنها و حفظ فاصله از زمین منجر می‌شود. ترمزها نیز در آرایش اکسل FH در قسمت‌های زیرین قرار ندارند، پس می‌توان مطمئن بود که ماشین بسادگی از پس زمین‌های ناهموار و موانع جاده‌ای بر می‌آید. مجموعه این آرایش اصولی، به شکل‌گیری فاصله ۳۰۰ میلیمتر زیر میله تعادل، و ۳۳۵ میلیمتری زیر کله گاوی از سطح زمین شده است.

باید در نظر داشت که کشنده‌های FH جدید آمیزه‌ای از قدرت و ظرافت است. ظرافتی که بواسطه استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های ارتباطی بدست آمده. اگر به آشنایی بیشتر با سیستم‌های کنترلی الکترونیکی و قابلیت ایفای نقش FH در سیستم‌های مدیریت ناوگان علاقمند هستید، توصیه می‌کنیم به هیچ وجه شماره بعدی ماهنامه سنگین‌آنلاین را از دست ندهید!

امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد