برنامه‌های وزارت صمت برای بخش معدن

پنج گام تا جهش تولید

برنامه‌های وزارت صمت برای بخش معدن - وزارت صمت

به گزارش خبرنگار سنگین آنلاین، طبق تعریف وزارت صنعت، معدن و تجارت، “جهش تولید”  به معنای شیفت تابع تولید از دو سمت عرضه و تقاضا و به تبع آن جهش کلیه عوامل مشتمل بر سرمایه، نیروی کار، بهره وری، مدیریت و فناوری است. جهش اقتصادی فرایندی است که کشورهای در حال توسعه از “تله درآمد متوسط”  گذر کرده و با شناسایی و تحریک پیشران های توسعه صنعتی، شکاف درآمد سرانه (با تاکید بر افزایش سهم صنعت) قابلیت های فناورانه خود را با کشورهای توسعه یافته، کاهش می دهد.

این وزارتخانه برای تحقق جهش تولید در سال جاری، ۴۰ برنامه در قالب هشت محور در نظر گرفته است که محور سوم آن به طور کامل توسعه معادن و صنایع معدنی با اجرای نقشه راه است. این محور در قالب پنج برنامه تعریف شده است.

پنج گام تا جهش تولید

برنامه‌های وزارت صمت برای بخش معدن

برنامه‌های وزارت صمت برای بخش معدن ؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت اهم برنامه‌های سال جهش تولید در بخش صنعت، معدن و تجارت را اعلام کرده است که بر اساس آن برای بخش معدن کشور، پنج برنامه تعریف شده است.

به گزارش خبرنگار سنگین آنلاین و به نقل از ایسنا، طبق تعریف وزارت صنعت، معدن و تجارت، “جهش تولید”  به معنای شیفت تابع تولید از دو سمت عرضه و تقاضا و به تبع آن جهش کلیه عوامل مشتمل بر سرمایه، نیروی کار، بهره‌وری، مدیریت و فناوری است. جهش اقتصادی فرایندی است که کشورهای در حال توسعه از “تله درآمد متوسط”  گذر کرده و با شناسایی و تحریک پیشران های توسعه صنعتی، شکاف درآمد سرانه (با تاکید بر افزایش سهم صنعت) قابلیت های فناورانه خود را با کشورهای توسعه یافته، کاهش می دهد.

این وزارتخانه برای تحقق جهش تولید در سال جاری، ۴۰ برنامه در قالب هشت محور در نظر گرفته است که محور سوم آن به طور کامل توسعه معادن و صنایع معدنی با اجرای نقشه راه است. این محور در قالب پنج برنامه تعریف شده است.

این برنامه‌ها و اهداف آن با بیان اجراکننده های آن‌ها و محل تامین بودجه های آن‌ها به شرح زیر است:

برنامه اول: توسعه فعالیت های اکتشافی

این برنامه در دو سازمان سازمان زمین شناسی و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با اهداف جداگانه اجرا خواهد شد.

توسعه فعالیت های اکتشافی در سازمان زمین شناسی با چهار هدف، شناسایی و پی جویی مواد معدنی در کشور بر اساس زون‌های ساختاری، پهنه‌ها و اولویت های اکتشافی به میزان ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع، تکمیل چرخه ژئوفیزیک خطی به میزان ۱۵۰ هزار کیلومتر خطی،   تولید اطلاعات پایه زمین شناسی حداقل ۵۰ ورقه و تجمیع اطلاعات و استاندارد سازی اطلاعات اکتشافی اجرا خواهد شد. در اجرای برنامه اول، دو سازمان معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و ایمیدرو همکاری خواهند داشت.

این برنامه در سازمان ایمیدرو نیز با دو برنامه انجام ژئوفیزیک زمینی به میزان ۴۰ هزار ایستگاه و  انجام ۱۰۰ هزار متر حفاری صورت خواهد گرفت که دو سازمان معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و سازمان زمین شناسی همکاری خواهند کرد.

لازم به ذکر است که برای اجرای برنامه اول بودجه مورد نیاز و محل اعتبار، منابع داخلی خواهد بود.

 
برنامه‌های وزارت صمت برای بخش معدن - اکتشاف

برنامه دوم: احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس

این برنامه با هدف باز فعالی حداقل ۱۵۰ معدن و تکمیل پلنت‌های صنعتی و نیمه صنعتی توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی انجام خواهد شد و چهار سازمان معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، سازمان زمین شناسی و خانه معدن ایران در آن همکاری دارند. برای برنامه دوم نیز همچون برنامه اول، از بودجه منابع داخلی استفاده  و تامین اعتبار خواهد شد.

برنامه سوم:تکمیل زنجیره ارزش فلزات (مس و آلومینیوم)

برنامه سوم توسط معاونت امور معادن و صنایع معدنی (شرکت‌های بخش خصوصی) اجرا خواهد شد و ایمیدرو و معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در آن همکاری دارند.

هدف این برنامه تحقق اهداف مندرج در نقشه راه معدن در حوزه فلزات اساسی و تکمیل صنایع پایین دست و حلقه های مفقوده با ارزش افزوده بالا است که بودجه ۱.۵ میلیارد دلاری برای آن از محل منابع داخلی و فاینانس برآورد شده است.

برنامه چهارم: تجهیز و نوسازی معادن کشور

این برنامه با هدف جایگزینی ماشین آلات فرسوده معدنی از قبلی لودر و بلدوزر، دستگاه های حفاری و … انجام می شود که مجری آن معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه خواهد بود و ایمیدرو، معاونت طرح و برنامه، ندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و خانه معدن ایران همکاری دارند.

 
برنامه‌های وزارت صمت برای بخش معدن - پایگاه ملی داده‌های علوم زمین

برنامه پنجم: توسعه پایگاه ملی داده های علوم زمین

برنامه پنجم موردنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت توسعه پایگاه ملی داده‌های علوم زمین است که با هدف تجمیع و تکمیل اطلاعات ژئوفیزیک هوایی، ژئوشیمی، سنجش از راه دور، سایر اطلاعات اکتشافی و استخراج معادن کشور صورت خواهد گرفت.

مجری آن سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خواهد بود که  ایمیدرو،   معاونت امور معادن و صنایع معدنی،   معاونت طرح و  برنامه و  سازمان انرژی اتمی در اجرای آن همکاری خواهند داشت.

کلمات کلیدی: SANGINONLINESANGINONLINE.COMMASHINSANGINسنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد