افزایش بی سابقه سهم معدن و صنایع معدنی در صادرات غیرنفتی

رییس هیات عامل ایمیدرو در دومین همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران مطرح کرد

* صادرات این بخش همواره حدود ۲۱ درصد بوده اما طی پنج ماه امسال تا ۳۳ درصد رشد داشته است.
* میزان فروش معدن و صنایع معدنی طی شش ماهه امسال به ۷۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.
* دو مقوله اکتشاف و سرمایه گذاری در توسعه این بخش اثرگذار است.
* مشارکت بخش خصوصی ضروری است.
* ایمیدرو واگذاری معادن بعد از عملیات های اکتشاف را در دستور کار دارد.


رییس هیات عامل ایمیدرو در دومین همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران مطرح کرد

افزایش بی سابقه سهم معدن و صنایع‌ معدنی در صادرات غیرنفتی

 

 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور پیش از ظهر امروز در دومین همایش چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران گفت: صادرات این بخش همواره حدود ۲۱ درصد بوده اما طی پنج ماه امسال تا ۳۳ درصد رشد داشته است.

وی گفت: میزان فروش معدن و صنایع معدنی طی شش ماهه امسال به ۷۴ هزار میلیارد تومان رسیده است. در بورس هم سهم سود این بخش ۳۶ درصد است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در بخش دیگری با اشاره به اولویت‌های این سازمان اعلام کرد: دو مقوله اکتشاف و سرمایه گذاری در توسعه این بخش اثرگذار است.

وی ادامه داد: در این راستا مشارکت بخش خصوصی ضروری است. ایمیدرو واگذاری معادن بعد از عملیات‌های اکتشاف را در دستورکار دارد.

این مقام مسئول در ایمیدرو تصریح کرد: ایمیدرو اکتشاف را با همراهی سازمان‌هایی همچون انرژی اتمی، فضایی و زمین‌شناسی دنبال خواهد کرد.

غریب پور با اشاره به عملکرد شرکت ملی مس در سال جاری گفت: صادرات مس در نیمه نخست امسال به ۴۵۰ میلیارد دلار رسید؛ که این میزان صادرات بیش از کل ارزش صادرات طی سال گذشته این شرکت است.

وی همچنین با اشاره به وضعیت طرح‌های مهم معدن و صنایع معدنی اعلام کرد: طرح توسعه طلای زرشوران، توسعه استخراج در مهدی‌آباد و استحصال پتاس و منیزیوم از شورآبه‎های قم در دستورکار است.

وی افزود: به طور حتم توسعه این طرح‌ها با مشارکت بخش خصوصی خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همکاری ایمیدرو با دانشگاه‌ها و مراکز علمی، گفت: در بخش بومی‌سازی تفاهم‌نامه‌هایی با جهاددانشگاهی به امضا رسید. وی افزود: به دنبال دستیابی به دانش فنی ساخت ماشین آلات هستیم.

غریب پور عنوان کرد: در زمینه ایجاد مرکز استارت‌آپ‌ها با دانشگاه‌های امیرکبیر، شریف و تهران به توافق رسیدیم.

وی افزود: جشنواره ایده‌های ارزش آفرین معدنی با این مرکز در تعامل خواهد بود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: شرکت‌های معدنی بر اساس نیاز خود می‌توانند از ایده‌های این مراکز حمایت کنند.

غریب پور گفت: بیشتر معادن کشور، کوچک مقیاس است و برنامه احیای این معادن در سال جاری را مورد توجه قرار داده‌ایم. تاکنون بررسی نحوه راه‌اندازی ۱۲۰ معدن انجام شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا میزان سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی امسال در گام نخست به ۳۵۰ میلیارد و در سال آینده تا ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد