آشنایی با سیستم سوخت‌رسانی موتور دیزل

در سيستم سوخت‌رساني موتورهای ديزل يك پمپ سوخت‌رسان (فارسونكا) سوخت را از باك مكيده و پس از عبور از صافي به پمپ سوخت‌پاش كه آنها سوخت را از لوله‌های پرفشار گرفته و به انژيكتورها مي‌فشارد و سوخت اضافي را از لوله‌های برگشت به باک بر می‌گرداند.

– قسمت‌های اصلی سیستم سوخت‌رسانی
– انژکتور سوخت (سوخت‌پاش)
– سرویس و نگهداری سوخت‌پاش
– پمپ سوخت
– سرویس پمپ سوخت
– صافی اولیه و صافی ثانویه
– سرویس صافی سوخت
– مخزن سوخت
– توصیه‌هایی در زمینه جلوگیری از بروز اشکال در سیستم سوخت‌رسانی موتور
– انبار کردن سوخت (گازوئیل)

آشنایی با سیستم سوخت‌رسانی موتور دیزل

در سیستم سوخت‌رسانی موتورهای دیزل یک پمپ سوخت‌رسان (فارسونکا) سوخت را از باک مکیده و پس از عبور از صافی به پمپ سوخت‌پاش که آنها سوخت را از لوله‌های پرفشار گرفته و به انژیکتورها می‌فشارد و سوخت اضافی را از لوله‌های برگشت به باک بر می‌گرداند.

یکی از مطالب مهم در سوخت موتور‌های دیزل مساله تصفیه بسیار مطلوب گازوئیل می‌باشد. زیرا کوچکترین ذره خارجی، سوزن و قطعات سیستم سوخت‌رسانی را از کار می‌اندازد.

 

قسمت‌های اصلی سیستم سوخت‌رسانی به شرح زیر است:

 1. تانک ذخیره سوخت
 2. پمپ سوخت
 3. انژکتور سوخت
 4. فیلتر‌های سوخت (صافی‌‌های اولیه و ثانویه)

 

انژکتور سوخت (سوخت‌پاش):

انژکتور سوخت وسیله ای نسبتا ساده است که اعمال زیر را انجام می‌دهد:

 1. تنظیم مقدارسوخت بطور مساوی در داخل اتاق احتراق هر سیلندر
 2. تنظیم مقدار سوخت به منظور انجام بهتر عمل احتراق
 3. تعدیل فشار سوخت برای تزریق مناسب
 4. تهیه سوخت بصورت پودر Solid injection و یا به صورت Air injection در محفظه احتراق و انتهای زمان تراکم

 

سرویس و نگهداری سوخت‌پاش:

چون دهانه‌‌های پخش سوخت انژکتور خیلی کوچک هستند، بسیاری از اشکالات موجود در سوخت‌پاش ناشی از مسدود شدن این قسمت و در نتیجه انباشته شدن ذرات خارجی و آلودگی موجود در سوخت می‌باشد. بنابراین لازم است نسبت به سرویس و نظافت دوره‌ای انژکتور اقدام گردد.

 

در سرویس سوخت‌پاش توجه به مسائل زیر اهمیت فراوانی دارد:

 • سطح عبور نهایی سوخت در قسمت انتهایی سوخت‌پاش را تا حد امکان تمیز نگه دارید.
 • برای شستشوی سوخت‌پاش فقط از نفت و برای خشک کردن از هوای فشرده عاری از گرد و غبار استفاده کنید. برای خشک کردن هرگز از پارچه استفاده نکنید.
 

 

پمپ سوخت:

پمپ سوخت دو عمل اساسی را در سیستم سوخت انجام می‌دهد، عرضه سوخت مورد نیاز موتور در شرایط مختلف کاری و ثابت

نگه‌داشتن فشار در سیستم به منظور انتقال سوخت از تانک سوخت به انژکتور سوخت.

 

سرویس پمپ سوخت:

لازم است در فواصل زمانی معین نسبت به سرویس پمپ سوخت اقدام گردد.

 

در سرویس پمپ سوخت نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 1. تمامی قسمت‌ها را با نفت تمیز و با هوای فشرده خشک کنید.
 2. کاسه نمد‌های کهنه را تعویض نمائید. استفاده از کاسه نمد‌های فرسوده مجاز نمی‌باشد.
 3. دنده‌های چرخ‌دنده، شیار ساچمه‌ها، شفت محرک و متحرک از جهت سایش و خراشیدگی بررسی شود.
 4. از آب بندی پمپ و پوسته اطمینان حاصل کنید.

 

صافی اولیه و صافی ثانویه:

صافی اولیه بین مخزن سوخت و پمپ سوخت و صافی ثانویه بین پمپ سوخت و سوخت‌پاش قرار دارد. هر دو صافی جهت جدا ساختن ناخالصی‌های موجود در سوخت می‌باشند.

صافی اولیه و ثانویه از نظر ساختمان همانند یکدیگر و دارای قسمت‌های زیر می‌باشند:

 1. پوسته خارجی
 2. قسمت قابل تعویض فیلتر

 

سرویس صافی سوخت:

صافی‌های سوخت می‌بایست به صورت دوره‌ای سرویس گردد. مراحل انجام کار به شرح زیر می‌باشد:

 1. واشر را جدا و تعویض کنید.
 2. پوسته خارجی را با نفت بشوئید و با هوای فشرده تمیز کنید.

همچنین لازم است تا هر ۱۰۰ ساعت نسبت به تخلیه فیلتر سوخت و آب‌گیر اقدام گردد.

 

مخزن سوخت:

لازم است به منظور کاهش تقطیر بخار آب موجود در فضای مخزن سوخت، آنرا پر نگه داشت.

 • درصورت نیاز یا بعد از ۵۰۰ ساعت کارکرد، مجرای تخلیه مخزن سوخت به منظور تخلیه آب و رسوبات باز گردد. برای تخلیه آب ته نشین شده در مخزن سوخت، شیرتخلیه را بازکنید و تا زمانی که سوخت صاف و بدون آب مشاهده نکرده‌اید، آنرا نبندید. چنانچه تخلیه کردن کمکی به تصفیه سوخت نکرد، باید فیلترسوخت را تعویض کنید. پس از تعویض فیلتر لازم است مدار سوخت هواگیری شود. در غیر این صورت دستگاه روشن نخواهد شد.
 • صافی ورودی مخزن سوخت را کنترل نموده و درصورت معیوب بودن، آنرا تعویض نمائید.

 

توصیه‌هایی در زمینه جلوگیری از بروز اشکال در سیستم سوخت‌رسانی موتور:

 • وجود مقدار کمی آب و ذرات کثیف خارجی در سیستم سوخت‌رسانی ممکن است به نظر بی‌اهمیت باشد، ولی درواقع وقتی این ذرات به مدار سوخت ماشین نفوذ کند، باعث مسدود شدن صافی و فیلتر می‌شود. آب موجود در سوخت می‌تواند به انژکتورها آسیب جدی وارد کند و باعث پوسیدگی مخزن سوخت گردد. در این راستا لازم است تا قبل از سوخت‌گیری دستگاه، از تمیز بودن صافی دریچه مخزن سوخت و همچنین سرشیلنگ پمپ سوخت مطمئن شوید.
 • مراقب باشید هنگامی که سرشیلنگ پمپ سوخت را داخل مخزن سوخت قرار می‌دهید به صافی آسیب نرسد و سوراخ نشود.
 • چنانچه هوا بارانی و یا در منطقه، گرد و خاک زیادی وجود دارد، در زمان سوخت‌گیری اطراف شیلنگ پمپ سوخت را با پارچه بپوشانید، تا آب و گردوخاک وارد مخزن سوخت نشود.
 • پس از سوخت‌گیری درب مخزن سوخت را دوباره سرجای خود گذاشته و محکم نمائید. تا مانع ورود مواد خارجی به مخزن شود.
 • در برخی از ماشین‌ها چراغ اخطار دهنده‌ای تعبیه گردیده که اپراتور را از وجود آب در سیستم سوخت مطلع می کند. همچنین یک کاسه‌ی شیشه‌ای زیر فیلتر سوخت موجود بوده که آب، درون این کاسه جمع می‌گردد. هر روز صبح قبل از روشن کردن موتور باید آب درون این کاسه تخلیه شود. در صورت عدم تخلیه به موقع آب، قطرات آب از این سیستم جداسازی عبور کرده وبه قسمت ‌های اصلی سیستم سوخت‌رسانی وارد می‌شوند.
 

 

انبار کردن سوخت (گازوئیل):

انتخاب سوخت (گازوئیل) مناسب، انبارکردن صحیح و استفاده درست از آن، جزو موارد مهم برای طولانی تر نمودن عمر تجهیزات سوخت‌رسانی موتور می‌باشد. معمولا ماده سوختی که توسط نمایندگی فروش مواد نفتی تحویل می‌شود، حتی الامکان تمیز و عاری از ناخالصی می‌باشد. در این صورت وظیفه مشخص استفاده کننده این است که کیفیت خوب ماده سوختی را با نگهداری و انبارش صحیح حفظ نماید، به هرحال برای تمیز نگه‌داشتن ماده سوختی باید از هرگونه دخالت و دستکاری‌‌های بی مورد بالاخص ظرف به ظرف کردن خودداری و برای ذخیره سوخت (گازوئیل) از بشکه یا تانک‌‌هایی که کاملا شسته، تمیز و

عاری از آلودگی است، استفاده نمود. به طورکلی به منظور جلوگیری از خراب شدن دستگاه انژکتور موتور، باید نهایت کوشش را برای تمیز نگه‌داشتن سوخت مصرفی اعمال کرد.

 

در اجرای این منظور موارد زیر باید مورد توجه قرارگیرد:

برای جابجایی گازوئیل هرگز از ظروف گالوانیزه استفاده نشود و برای این منظور ظروف وسطل‌های پلاستیکی به کار برده شود.

محل استقرار بشکه و یا مخزن گازوئیل باید زیر سقف ورودی پایه‌هایی با ارتفاع کافی باشد. به نحوی که امکان سوخت‌گیری و پرکردن گازوئیل با استفاده از نیروی ثقل امکان‌پذیر شود.

گازوئیل داخل بشکه یا مخزن قبل از مصرف باید حداقل مدت چند ساعت به حالت سکون قرارگیرد تا امکان ته نشین شدن رسوبات و ناخالصی‌ها ایجاد گردد.

به منظور امکان تخلیه رسوبات و ناخالصی‌های ته نشین شده باید مخزن روی پایه طوری مستقر شود که یک سر آن پایین تر قرارگیرد (تقریبا با شیب ۵ درصد) و با نصب یک شیر در پایین کف مخزن پس از تمام شدن گازوئیل، مواد ناخالص و آب جمع شده در ته مخزن تخلیه شود.

در صورت برداشت گازوئیل به وسیله تلمبه باید سرلوله مکش تلمبه به اندازه کافی (حدود ۲۰ سانتی متر) از ته مخزن فاصله داشته باشد تا در موقع خارج نمودن گازوئیل از مخزن از کشیدن مواد ناخالص و ورود آنها به داخل مخزن گازوئیل موتور، جلوگیری به عمل آید.

در هنگام سرد شدن هوا، حجم سوخت و هوای درون مخزن کاهش می‌یابد. این امر باعث مکش هوای بیرون به درون مخزن خواهد شد. چنانچه هیچ لوله‌ای جهت ارتباط هوای درون و بیرون در نظر گرفته نشده باشد، هوای بیرون از دریچه‌ی برداشت سوخت که در بالای مخزن است به درون مکیده می‌شود. در این صورت احتمال ورود کثافات و رطوبت روی سطح مخزن (کنار دریچه دریافت سوخت) به درون سوخت وجود دارد. به همین دلیل از یک لوله‌ی ارتباطی استفاده می‌شود. لوله‌ی ارتباطی لوله‌ای است که از بالای مخزن بیرون آمده و باید در یک بطری پر از گازوئیل قرار داده شود.

کلمات کلیدی: sanginonline, sanginonline.com, mashinsangin, سنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد