آشنایی با سیستم هوارسانی موتور دیزل

سيستم هوارسانی براي آماده سازي هوا براي احتراق، تخليه سيلندر، خنك كردن و تهويه كارتل به كار مي‌رود. وضعيت تجهيزات هواكش موتور و نحوه تصفيه هواي وارده به موتور، نقش مهمي در چگونگي كاركرد آن براي روشن شدن، ميزان قدرت، ميزان مصرف سوخت و سائيدگي ايفا مي‌كند.

۱. صافی هوا
– صافی هوای روغنی
– صافی هوای خشک
– صافی هوا از نوع فار
– صافی هوای خشک برای کار در شرایط نامناسب
۲. توربوشارژر

آشنایی با سیستم هوارسانی موتور دیزل

سیستم هوارسانی برای آماده سازی هوا برای احتراق، تخلیه سیلندر، خنک کردن و تهویه کارتل به کار می‌رود. وضعیت تجهیزات هواکش موتور و نحوه تصفیه هوای وارده به موتور، نقش مهمی در چگونگی کارکرد آن برای روشن شدن، میزان قدرت، میزان مصرف سوخت و سائیدگی ایفا می‌کند.

اجزاء اصلی سیستم هوارسانی عبارتند از صافی هوا و توربوشارژرها.

 

 1. صافی هوا:

ادامه عمل موتور با هوای همراه با گرد و غبار خسارت‌های فراوانی به موتور وارد خواهد کرد . فیلتر هوا نهایت ایمنی را برای موتور در مقابل گرد و غبار و دیگر آلودگی های هوا فراهم می‌کند. انواع اصلی فیلترهای هوا شامل فیلترهوای روغنی و فیلتر هوای خشک می‌باشد.

 

 • صافی هوای روغنی:

صافی‌های هوای روغنی در قسمت فوقانی دارای یک کلاهک هستند که در موقع مکش و ورود هوا دانه های درشت گردوغبار در نتیجه نیروی گریز از مرکز در آنها جمع آوری می‌شود. در قسمت وسط یک عدد تور سیمی و بالاخره در قسمت تحتانی آن پیاله روغن وجود دارد که در موقع مکش هوا از مجرای وسط هواکش عبور کرده و پس از برخورد با سطح روغن از توری سیمی گذشته و کثافات و گردوغبار خود را داخل توری سیمی و روغنی باقی گذاشته و هوای پاک وارد سیلندر می‌شود. این نوع صافی در موتورهایی که دارای سرعت چرخشی بالا هستند (به علت سرعت بالای هوای عبوری از فیلتر ) کارآیی بیشتری خواهند داشت در موتورهایی که سرعت چرخشی پایینی دارند، (به علت سرعت پایین هوای عبور از صافی ) بازده این صافی کاهش می‌ یابد. در نتیجه کارآیی این نوع صافی‌ها با سرعت رابطه مستقیم خواهد داشت.

 

  • سرویس و نگهداری صافی هوای روغنی:

روغن موجود در صافی هوای روغنی بسته به نوع کار پس از مدتی کثیف، غلیظ و سیاه می‌گردد که باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود. همچنین لازم است تا قسمت توری ظرف روغن نیز پس از مدتی کار بازشده و با بنزین تمیز گردد. دوره زمانی سرویس صافی هوا بسته به شرایط محیطی متغیر بوده و درحالت عادی به صورت هفتگی توصیه می‌گردد. مراحل انجام کار به شرح زیر است:

الف- قسمت توری فلزی را با بنزین بشوئید. سپس هوا بگیرید.

ب- لوله میانی را با پارچه بدون پرز تمیز کنید.

ج- حوضچه روغن و صفحه انحراف دهنده روغنی را با بنزین بشوئید.

د- واشرها را تمیز و بررسی کنید.

ه- ظرف روغن را پر کنید، دقت کنید تا حدی که مشخص شده است روغن بریزید.

 

 • صافی هوای خشک:

این نوع صافی شامل یک پوشش جداشدنی و بدنه است که شامل فیلتر کاغذی از نوع فشنگی است. در این صافی از نیروی سانتریفوژ (گریز از مرکز) برای جداسازی ذرات گردوغبار و در نتیجه انتقال آنها به گردگیر استفاده می شود. این نوع صافی‌ها برای تمام موتورها با هرگونه سرعت چرخشی مناسب می‌باشد.

 

  • سرویس و نگهداری صافی هوای خشک:

صافی هوا از نوع خشک نیز مانند صافی هوای روغنی باید به صورت دوره‌ای مورد سرویس قرار گیرد، مراحل انجام کار به شرح زیر می‌باشد:

الف- فیلتر صافی هوا را با هوای فشرده تمیز کنید.

ب- گردگیر را خالی و تمیز کنید.

لازم به ذکر است که فیلترهای صافی هوای خشک معمولا به ازای هر ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت کار بسته به شرایط کاری می‌بایست تعویض گردد.

 

 • صافی هوا از نوع فار:

در این نوع صافی از نیروی سانتریفوژ هوای چرخشی برای جداسازی ذرات گردوغبار و هدایت این ذرات به گردگیر استفاده می‌شود. این ذرات توسط هواکش مربوطه به بیرون هدایت می‌شوند. تقریبا ۹۰ درصد گرد و غبار در این مرحله دفع می‌شود.

هوا مجددا به داخلی صافی برگشته و از فیلترها می گذرد و در پایان دهانه خروجی محفظه را ترک می‌کند. صافی هوای دو مرحله‌ای از نوع خشک نیز همانند یک مرحله‌ای در تمام موتورهای با دورهای متفاوت کارایی مناسب دارد.

 

  • سرویس و نگهداری صافی هوای از نوع فار:

الف- در صافی هوای دو مرحله‌ای، صافی مرحله اول نیازی به تمیز کردن ندارد. کافی است، مواد زائد را خارج نمائید.

ب- فیلتر مرحله دوم باید تعویض شوند.

ج- واشر آب بندی همراه با واشر مربوط در صورت فرسوده بودن باید تعویض گردد.

 

 • صافی هوای خشک برای کار در شرایط نامناسب:

این صافی هوای در دو مرحله عمل می‌کند. مرحله اول شامل یک گروه از صفحات منحرف کننده می‌باشد و مرحله دوم شامل اجزاء قابل تعویض است.

 

  • سرویس و نگهداری صافی هوای خشک برای کار در شرایط نامناسب:

الف- صفحه منحرف کننده را تمیز نمائید.

ب- فیلتر صافی را با هوای فشرده تمیز کنید.

ج- سپس فیلتر مزبور را با هوا و ماده تمیزکننده بشوئید و قبل از استفاده آنرا کاملا خشک کنید.

د- فیلتر را از نظر پارگی و تغییر شکل بازدید کرده و درصورت نیاز تعویض کنید.

 1. توربوشارژرها

در سیستم هوارسانی توربوشارژ به دستگاهی گفته می‌شود که با فشاری در حدود ۵/۱ تا ۲ اتمسفر هوای تازه را به سیلندرها ارسال می‌نماید و به اندازه کافی و موثر هوای لازم را برای بیرون راندن دودهای حاصل از احتراق فراهم می‌نماید. توربوشارژر در شروع کار با درگیر بودن با دنده میل لنگ به حرکت در می‌آید و پس از بالا رفتن دور موتور و سرعت پیدا کردن دودهای خروجی توسط کوپلیک به وسیله نیروی دودهای خروجی به گردش خود ادامه می‌دهد.

در توربوشارژرها از یک مجموعه چرخ دنده منظومه‌ای استفاده شده است تا اطمینان حاصل شود که گردش توربوشارژر از یک نسبت مشخص پیروی کند . با توجه به اینکه فشار توربوشارژر از فشار جو بیشتر است بنابراین درجه حرارت هوای تلمبه شده نیز افزایش می‌یابد . برای خنک کردن هوا و بالا بردن وزن مخصوص آن لازم است درجه حرارت آن را قبل از ورود به محفظه هوا پایین آورد و برای این کار از یک دستگاه سرد کننده به نام آفترکولر استفاده می‌گردد.

کلمات کلیدی: sanginonline, sanginonline.com, mashinsangin, سنگین آنلاین، سنگین‌آنلاین، سنگین، آنلاین، ماشین سنگین، ماشین‌سنگین، ماشین، مجله، نشریه، ماهنامه، ماهنامه ماشین سنگین، مجله ماشین سنگین

امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

هیچ نظری وجود ندارد