آشنایی با دامپتراک معدنی ۷۷۷D کاترپیلار

 پرقدرت و با شکوه

– کامیون ۷۷۷D کاترپیلار یک کامیون ۱۰۰ تن است که معمولا در معادن روباز استفاده می‌شود و توسط شرکت پیشتاز کاترپیلار طراحی و ساخته شده است.
– با توجه به افزایش تولید و بهره برداری شرکت‌های معدنی سنگ آهن ایران، تعداد دامپتراک‌های ۷۷۷D کشور به صورت محسوسی افزایش یافته و موجب رشد چشمگیر میزان استخراج و تولید گردیده است.
– تاریخ ساخت آخرین دامپتراک معدنی ۷۷۷D کاترپیلار مربوط به ماه اوت سال ۲۰۱۶ می‌باشد. که شماره سریال این مدل از دستگاه‌ها با حروف FKR شروع می‌شوند.
– موتور دامپتراک , ۷۷۷D مدل ۳۵۰۸B کاترپیلار با توربوشارژهای دوقلو و افتر کولر بوده که تامین کننده توان مصرفی بهینه و دارای قابلیت اطمینان بسیار بالا می‌باشد. در واقع این موتور یک موتور هشت سیلندر چهار زمانه است که از سیکل‌های موثر و طولانی برای احتراق سوخت کامل‌تر و بهره‌وری مطلوب استفاده می‌نماید.
– صرف کردن زمان کمتر جهت سرویس دستگاه به معنای بهره‌وری بیشتر آن در کار است. دسترسی آسان به نقاط تعیین شده جهت سرویس روزانه در دامپتراک ۷۷۷D، کار سرویس دستگاه را آسان نموده و زمان صرف شده برای سرویس را نیزکاهش می‌دهد.

 پرقدرت و با شکوه

آشنایی با دامپتراک معدنی ۷۷۷D کاترپیلار

کامیونهای کشنده ظرفیت بالا (haul trucks) یا به اصطلاح دامپتراک‌های off-highway که دامپتراک ۷۷۷D کاترپیلاررا نیز شامل می‌شود جهت استفاده در محیط‌های پیشرفته استخراج معادن و ساخت و سازهای سنگین طراحی شده‌اند. این کامیون‌ها همچنین جهت حمل تجهیزات ویژه ساخت و ساز از یک محل کار به محل کار دیگر نیز استفاده می‌شوند. برخی از آنها دارای چند محور چرخ هستند تا وظیفه حمل و نقل تجهیزات مذکور را به نحو احسن انجام داده و مانع از آسیب آنها شوند.

کامیون‌های بزرگ معدنی از ظرفیت ۴۰ تا ۱۵۰ تن متغیر هستند. کامیون ۷۷۷D کاترپیلار یک کامیون ۱۰۰ تن است که معمولا در معادن روباز استفاده می‌شود و توسط شرکت پیشتاز کاترپیلار طراحی و ساخته شده است. اولین مدل کامیون ۷۷۷ در سال ۱۹۷۴ معرفی گردید که توان موتور دیزلی آن ۸۷۰ اسب بخار (۶۵۰ کیلووات) بود.

دامپتراک معدنی ۷۷۷D کاترپیلار اولین بار در سال ۱۹۹۶ معرفی گردیده و به عنوان یک دامپتراک قابل اعتماد و با کیفیت شناخته می‌شود که بر طبق بالاترین استانداردهای کلاس جهانی در کارخانه کاترپیلار ساخته شده است. ۷۷۷D  مجهز به یک موتور دیزل ۹۳۸ اسب بخار (۶۹۹ کیلو وات) بوده و همچنان میراث‌دار و پیشرو در عملکرد و بهره‌وری بهینه برای مشتریان خود در کشورهای خارج از ایالات متحده و کانادا می‌باشد.

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش تولید و بهره برداری شرکت‌های معدنی سنگ آهن ایران، تعداد دامپتراک‌های ۷۷۷D کشور به صورت محسوسی افزایش یافته و موجب رشد چشمگیر میزان استخراج و تولید گردیده است. شایان ذکر است که تاریخ ساخت آخرین دامپتراک معدنی ۷۷۷D کاترپیلار مربوط به ماه اوت سال ۲۰۱۶ می‌باشد. (شماره سریال این مدل از دستگاه‌ها با حروف FKR شروع می‌شوند).

 

 

موتور:

موتور دامپتراک , ۷۷۷D مدل ۳۵۰۸B کاترپیلار با توربوشارژهای دوقلو و افتر کولر بوده که تامین کننده توان مصرفی بهینه و دارای قابلیت اطمینان بسیار بالا می‌باشد. در واقع این موتور یک موتور هشت سیلندر چهار زمانه است که از سیکل‌های موثر و طولانی برای احتراق سوخت کامل‌تر و بهره‌وری مطلوب استفاده می‌نماید. ۳۵۰۸B دارای ۲% بهبود مصرف سوخت در مقایسه با مدل موتور قبلی ۳۵۰۸ می‌باشد. این موتور با استانداردهای انتشار آلودگی محیط زیست EPA Tier I ایالات متحده مطابقت دارد و برای حداکثر کارایی عملیاتی در ارتفاع ۲۲۲۸ متری (۷،۵۰۰ فوت) طراحی شده است.

علاوه بر این، موتور مذکور دارای امتیاز کورس احتراقی بالا و دور موتور کم بوده و به تعمیرات اساسی در فواصل زمانی طولانی‌تری نیاز دارد که موجب توقف کمتر دامپتراک ۷۷۷D در مرکز تعمیرات و سرویس در طول عمر کاری خود شده است.

انژکتورهای الکترونیکی در سیستم سوخت رسانی(EUI) این موتور با درک شرایط کار دستگاه وظیفه سوخت رسانی برای بهره‌وری بهینه سوخت را به عهده دارند. این سیستم سوخت رسانی با استفاده از فشار بالای سوخت در خود، زمان عکس العمل موتور را بهبود بخشیده و گازهای گلخانه‌ای کمتری را در کنار احتراق سوخت کارآمدتر به همراه دارد. همچنین ECM (مرکز الکترونیکی کنترل و پردازش) وظیفه نظارت، کنترل و حفاظت از موتور را با استفاده از سنسورهای الکترونیکی و نرم‌افزار مدیریت پیشرفته خود به خوبی ایفا می‌کند. در حقیقت این سیستم کامپیوتری شرایط کار و نیازهای انرژی را می‌سنجد و موتور را برای عملکرد حداکثری و کارایی کارآمدتر در همه زمان‌ها تنظیم و به صورت الکترونیکی از آن در هنگام استارت در هوای سرد، کار در ارتفاع بالا، گرفتگی فیلتر هوا و دمای اگزوز بالا محافظت می‌کند.

 

m2-4-2

 

سیستم انتقال قدرت:

سیستم انتقال قدرت کاترپیلار قدرت بیشتری برای بهره‌وری بهینه و کاهش هزینه‌های عملیاتی در دامپتراک معدنی ۷۷۷D فراهم می‌آورد.

این سیستم انتقال قدرت هفت سرعته کاترپیلار به نحوی ویژه با موتور دیزلی ۳۵۰۸B تطبیق داده شده تا همواره سازگار و ارائه کننده توان ثابت در طیف وسیعی از سرعت‌های عملیاتی دستگاه باشد. در واقع این سیستم انتقال قدرت برای قدرت و توان بالاتر از موتور ۳۵۰۸B طراحی و برای کار طولانی تر بین تعمیرات اساسی ساخته شده است. یک مخزن و مدار روغن اختصاصی، روغن خنک تر و پاک تر را برای حداکثر کارایی و طول عمر این سیستم در دستگاه فراهم می‌کند.

فناوری TCC (Transmission Chassis Control) در این سیستم انتقال قدرت با استفاده از اطلاعات دریافت شده از داده‌های الکترونیکی دور موتور، وظیفه تعویض دنده‌ها را در زمان‌های از پیش تعیین شده برای عملکرد و کارایی مطلوب دستگاه و همچنین جهت افزایش طول عمر کلاچ‌ها به عهده دارد.

 

سیستم ترمز:

سیستم ترمز ۷۷۷D  که از قابلت فراوانی برخوردار است، اطمینان خاطر بالایی را به راننده دستگاه ارائه می‌کند تا تمرکز اصلی او افزایش بهره‌وری و بازدهی کار باشد. سیستم ترمز روغن خنک کاترپیلار ارائه کننده عملکرد و کنترل قابل ملاحظه‌ای در همه شرایط خاص و سخت حرکت می‌باشد. این سیستم یکپارچه ترکیب کننده ترمز ثانویه، ترمز پارکینگ و ترمز موتور برای کارایی ترمز مطلوب‌تر در خود است. چرخ‌های عقب دامپتراک ۷۷۷D با استفاده از سیستم خنک کنننده روغن و ترمزهای چندگانه دیسکی که به صورت مداوم توسط مبدل‌های حرارتی آب به روغن خنک می‌شوند و همواره آماده برای ترمزهای شدید، بدون توقف و طولانی مدت می‌باشند.

دیسک‌ها و صفحات طراحی شده در این سیستم ترمز، دارای سایز بزرگ بوده تا بدون نیاز به تنظیمات دوره‌ای، عملکردی قابل اعتماد و ویژه را برای دستگاه فراهم کنند. لایه‌ای از روغن همواره از تماس مستقیم بین دیسک‌ها جلوگیری می‌نماید و ترمزها به صورت کامل محصور شده تا موجب جلوگیری از ورود آلودگی و در نتیجه کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری گردد. بر روی چرخ‌های جلو نیز ترمزهای دیسکی به صورت استاندارد نصب شده است.

در این طراحی کاترپیلار از دو پیستون استفاده نموده است. پیستون اولیه به صورت هیدرولیکی وظیفه ترمزگیری را به عهده دارد و پیستون ثانویه از نیروی فنر استفاده می‌کند که در حالت عادی به وسیله نیروی هیدرولیکی غیرفعال می‌باشد. اگر فشار هیدرولیک پایین تر از سطح مشخصی قرار گیرد، پیستونی ثانویه به طور خودکار عمل کرده و ترمز را اعمال می‌کند. همچنین ترمز پارک این دستگاه بر روی چرخ‌های عقب نصب بوده که با استفاده از نیروی فنر، فعال و توسط نیروی هیدرولیک آزاد می‌گردد و قابلیت پارک تا شیب حداکثر ۱۵ درصد را به ۷۷۷D می‌دهد. 

 

 

سیستم بارگیری:

طراحی دامپتراک ۷۷۷D به گونه است تا ظرفیت بار حداکثری و چرخه زمانی بارگیری سریع را ارائه دهد. هنگامی که تطبیق بار ۷۷۷D به درستی و خوبی انجام گیرد میزان حمل بار به بالاترین حد ممکن و ایده‌آل رسیده و هزینه عملیاتی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. رویکرد شرکت کاترپیلار همواره افزایش کارایی از طریق طراحی مشترک است. کامیون‌ها، لودرها و بیل‌های مکانیکی کاترپیلار همواره از موتورها و  قطعات مشترک استفاده می‌کنند که موجب کاهش هزینه‌های سرویس و نگهداری، افزایش بهره‌وری و آماده به کار بودن انها گردیده است.

دستگاه‌های زیر با توجه به ظرفیت باری دامپتراک ۷۷۷D و تعداد چرخه بارگیری بهینه، توسط کاترپیلار توصیه و پیشنهاد می‌گردد.

  • لودر ۹۹۰II با ۶ بار بارگیری

  • لودر ۹۹۲G با ۴ بار بارگیری

 

سرویس و نگهداری:

صرف کردن زمان کمتر جهت سرویس دستگاه به معنای بهره‌وری بیشتر آن در کار است. دسترسی آسان به نقاط تعیین شده جهت سرویس روزانه در دامپتراک ۷۷۷D، کار سرویس دستگاه را آسان نموده و زمان صرف شده برای سرویس را نیزکاهش می‌دهد. همچنین طراحی ویژه امکانات سرویس در ۷۷۷D  و فواصل افزایش یافته مورد نیاز سرویس این دامپتراک توسط طراحان شرکت کاترپیلار این امکان را به آن داده است که قابلیت دسترسی و بهره‌وری دستگاه به صورت چشم‌گیری بهبود و افزایش یابد. سکوی مخصوص سرویس که بر روی دامپتراک ۷۷۷D قرار دارد، دسترسی بسیار آسان و سریع به موتور، فیلترهای هوا، مخزن هیدرولیک فرمان و باتری را فراهم می‌نماید.

همچنین طراحی ویژه در نظرگرفته شده در سطح زمین این اجازه را به سرویس کار داده تا به راحتی به مخازن، فیلترها، تخلیه‌ها، قطع‌کن باتری و خاموش‌کن موتور دسترسی پیدا کند. تمامی اتصالات برق به خوبی محصور شده تا مانع از ورود گرد و غبار و رطوبت گشته و در نتیجه از آسیب آنها کاملا جلوگیری شود. همچنین تمامی سیم‌کشی‌ها در ۷۷۷D با رنگ جهت تعمیر و رفع عیب آسان کدبندی شده است. سیستم EMS III واقع در کابین راننده به صورت مداوم عملکرد اجزای اصلی دستگاه را کنترل و در پیدا کردن محل ایرادهای احتمالی دستگاه نقش برجسته‌ای را به منظور کاهش زمان تعمیرات ایفا می‌نماید.

ترجمه: احسان روشندل
کارشناس ارشد ماشین‌آلات راهسازی و معدنی
امتیاز شما به این مقاله
۵/۵
sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

sample83

  • باسلام اطلاعات جامع ومفیدی دارید   شرکت مادرزمینه تولید بازسازی وفروش کلیه رینگ چرخ دامپتراک ولوازم ومتعلقات زیربندی برای کلیه سایزها فعالییت داره   0912*****11 جماعت
    • با سلام؛ از نظر خوبتون نسبت به سایت خودتون سپاسگذاریم. با ارائه اطلاعات کامل شرکت خودتون از طریق ایمیل می‌تونین اون رو در بخش کسب و کارهای سایت ثبت بفرمایین. همچنین می‌تونین خدماتتون رو در بخش نیازمندی‌های سایت معرفی کنین.